YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar PAÜ Öğrencileri İle Bir Araya Geldi

27.09.2022

Kuruluşunun 30. yılı münasebeti ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörlüğü tarafından düzenlenen ‘30 Yıl 30 Tema Etkinlikleri’nin ikinci gününde Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Sn. Prof. Dr. Erol Özvar, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’a makam ziyareti gerçekleştirmesinin ardından PAÜ Senato Üyeleri ile bir araya geldi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı makamında ağırlayarak Üniversitenin genel durumu hakkında istişarelerde bulundu. Ziyarette, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar, Prof. Dr. Bilal Söğüt, Prof. Dr. Selçuk Yüksel de bulundu. Ziyaretin sonunda YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü ziyaret defterini imzaladı. 

Makam ziyaretinin ardından heyet, Pamukkale Üniversitesi Senato Toplantısını gerçekleştirmek üzere Pamukkale Üniversitesi Senato Salonu’na teşrif etti. Toplantıda, tüm senato üyeleri ile tek tek tanışıp görüşen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, fakülte dekanları, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri ile kurumları hakkında görüşmeler gerçekleştirdi.

Senato toplantısının ardından program Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında oluşturulan stant ziyaretleri ile devam etti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve beraberindeki heyet, Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri tarafından Denizli’nin çeşitli ilçelerden gelen günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş yerel meslek gruplarını tanıtmak için oluşturulan ‘Kaybolan Meslekler’ temalı stantlarını, TEKNOFEST yarışmalarında PAÜ’yü temsil eden PAÜ takımları stantlarını ve sonrasında öğrenci toplulukları stantlarını ziyaret etti. Stant ziyaretlerinin ardından heyet, ana salona geçerek burada düzenlenen PAÜ öğrencileri ile buluşma programına katıldı.

Rektör Kutluhan: “Üniversitemizin 30. yıl etkinlikleri kapsamında YÖK Başkanımızla öğrencilerimizi bir araya getirmenin mutluluğu içindeyiz.”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan programda yaptığı konuşmada şunları aktardı: “Bir hayalimiz vardı. Geçtiğimiz yıl, bu sene eğitim öğretim yılının açılmasının akabinde Pamukkale Üniversitesi’nin kurulmasının 30. yılı sebebiyle ‘30 Yıl 30 Tema Etkinlikleri’ yapalım. Bu etkinlikler kapsamında YÖK Başkanımızla öğrencilerimizi bir araya getirelim. Üniversitemizin 30. yıl etkinlikleri kapsamında YÖK Başkanımızla öğrencilerimizi bir araya getirmenin mutluluğu içindeyiz. Biliyorsunuz, benim Rektörlük görevim pandemi dönemine rastladığı için, öğrencilerimizle mümkün oldukça çevrim içi görüşmeler yapmaya gayret ettik. Salgın sonrası öğrencilerimizle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmeye başladık. Bu öğrenci görüşmelerimizi daha da arttırmak istediğimizi belirterek sözü YÖK Başkanımıza bırakıyorum.”

Prof. Dr. Özvar: “Üniversitelere yaptığım ziyaretlerde mutlaka öğrenci arkadaşlarla bir araya gelmeyi önemsiyorum. Onların varsa dertlerini, sorunlarını, eleştirilerini varsa tekliflerini dinlemeyi arzu ediyorum.”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar programda gerçekleştirdiği konuşmasında öğrencilere hitaben şunları kaydetti: “Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere PAÜ Yönetimi ve PAÜ Senatosunu ve Yönetim Kurulunu tebrik ediyorum. Pamukkale Üniversitesi’nin 30. yılını kutluyorum. Hakikaten Pamukkale Üniversitesi heyecan verici bir üniversite. Bir yükseköğretim kurumu olan üniversite için eğitim hayatında otuz yıl az değil çok da değil! Bu açıdan daha nice 30 yıl diliyorum. Pamukkale Üniversitesi, Türkiye’nin çok güzel şehirlerinden birinde kurulmuştur. Denizli halkı güler yüzlü, iyi niyetli ve pozitif insanlar. Bu belli ki hocalarımıza da yansımış, siz öğrencilerimize de yansımış. Bu çok önemli bir şey. Üniversitelere yaptığım ziyaretlerde mutlaka öğrenci arkadaşlarla bir araya gelmeyi önemsiyorum. Onların varsa dertlerini, sorunlarını, eleştirilerini varsa tekliflerini dinlemeyi arzu ediyorum. Öğrencilerimizin geleceğe ilişkin beklentilerini, içinde bulundukları durumlarını bu vesileyle dinleme fırsatı kazanmış oluyorum.”

Prof. Dr. Özvar: “Amacımız, açık öğretimde kayıtlı öğrencilerimiz ile beraber 8 milyondan fazla olan gencimizin yükseköğretimdeki ilgili programlarında bilgi, beceri ve yetkinliklerini mümkün olduğunca alabilmeleri, nitelikli bir eğitim almalarına vesile olabilmektir.”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, Yükseköğretim Kurumu hakkında ve yürütülen çalışmalar hakkında ise şunlara değindi: “Bütün dünyada olduğu gibi önemli bir devlet kurumudur. Esas amacı, üniversiteler arasında koordinasyonu sağlamak. Bilhassa kamu kaynaklarının kullanmasının etkinliğini tespit etmek, yönetmek, denetlemektir. Bu vesileyle, üniversite içinde bulunduğu duruma göre kadro, personel rejimi, eğitim öğretim mevzuatı, araştırma geliştirmeye ilişkin hukuki ve kurumsal altyapıları temin etmek gibi vazifeler üstlenmektedir. İtalya ve İngiltere gibi dünyanın pek çok ülkesinde, üniversite bakanlıkları eliyle yürütülen bir sistem var. Türkiye’de bu görev Yükseköğretim Kurumu tarafından, Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyelerimiz ve Yükseköğretim Genel Kurulu üyelerimiz ile gerçekleştirilmektedir. Amacımız, Türkiye’de örgün eğitimde dört buçuk milyonu geçen, açık öğretimde kayıtlı öğrencilerimiz ile beraber sekiz milyondan fazla olan gencimizin yükseköğretimden ilgili programlarda bilgi, beceri ve yetkinliklerini mümkün olduğunca alabilmelerini, nitelikli bir eğitim almalarına vesile olmaktır. Araştırma-geliştirme tarafında ise, üniversite öğretim elemanlarının bilimsel faaliyetlerini teşvik etmek, akademik üretkenliğini arttırmak üzere gerekli her türlü tedbiri almaktır. Türkiye’de yaklaşık 208 adet yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Bu sayının, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) rakamları ile mukayese edildiğinde her bir milyon kişiye düşen üniversite sayısı açısından bakıldığında, Türkiye’nin bu noktada diğer ülkelere oranla sıralamasının düşük olduğunu söyleyebilirim. Bu noktada uluslararası standartlar çerçevesinde bakıldığında, Türkiye’de henüz gelişmiş ülke seviyelerinde nüfusa oranlandığında, üniversite mezun sayılarının arzu edilen düzeye çıkmadığı biçimindedir. İnşallah, önümüzdeki yıllarda diğer ülkelere oranla, ülkemizdeki üniversite mezun sayılarının artacağını ve daha fazla artması gerektiğini düşünüyoruz ve planlıyoruz.”

Prof. Dr. Özvar: “Ne kadar çok yetkinliğiniz, bilginiz ve beceriniz var ise ne kadar çok çalışmak istiyorsanız, hayatta o kadar çok şansınız, imkânınız, fırsatınız büyümüş oluyor.”

Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Erol Özvar şunları dile getirdi: “Üniversiteler istihdam yaratan kurumlar değildir, tabiri caizse meslek sahibi yapan kurumlar değildir. Ancak üniversitelerde meslek sahibi eden programlar vardır. Ne kadar çok yetkinliğiniz, bilginiz ve beceriniz var ise ne kadar çok çalışmak istiyorsanız hayatta o kadar çok şansınız, imkânınız, fırsatınız büyümüş oluyor. Esas itibariyle üniversitelerin genç insanlara verdiği şey bundan ibarettir. O yüzden, üniversitelerimizin daha çok program ve bölüm açması veya fakültelerimizin daha çok güçlenmesi, daha rekabetçi ve verimli hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yükseköğretim Kurumu Başkanı olarak değil bir Hoca olarak söyleyebilirim ki; öğrenci topluluklarını bilhassa o sebeple ziyaret ettim. Üniversite sonrasında başarı, biraz da sosyalleşmekten geçiyor. Üniversitenin gençlere verdiği en büyük imkânlardan bir tanesi aslında sosyalleşmektir. Öğrencilerin kendi akranları ile bilgi, erdem ve ahlak temelinde sosyalleşmeyle mümkün olabiliyor. Üniversite hayatlarında nitelikli arkadaşlık ağı kurabilen gençler, üniversite sonrası hayatta çok daha başarılı oldukları anlaşılmaktadır.” 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar programın son kısmında ise; sağlık çalışanlarının özlük hakları, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), mezunlar için devlet kontenjanları ve atamalar, YÖK burs ve staj imkânları gibi konularda öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

 

 

İlgili Haberler