Rektör Kutluhan’dan Şehit ve Gaziler Günü Mesajı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, 19 Eylül Şehit ve Gaziler Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda; tüm eğitim ve öğretim kurumlarına düşen ulvi görevlerden birinin de, bu milletin bekası, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip yeni nesiller yetiştirmek olduğunu vurguladı.

“Tarihi boyunca şanlı zaferlere imza atmış aziz milletimizin kahraman gazilerine devletimizin verdiği önemin bir ifadesi olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği 19 Eylül 1921 tarihli günü “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizin her karış toprağında, vatanını bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en zor koşullar altında canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz, milletimizin medarı iftiharı, vatanperverliğin yaşayan abideleridir. Milletimiz şehitlerini, şehitlerinin emanetlerini ve gazilerimizi daima başının üzerinde tutacaktır.

Bizler gibi tüm eğitim ve öğretim kurumlarına düşen ulvi görevlerden birinin de, bu milletin bekası, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip yeni nesiller yetiştirmektir. Bunun için geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, şanlı tarihimizdeki zaferlerin mihenk taşları olan Malazgirt’te, Miryokefalon’da, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da olduğu gibi; Güneydoğu Anadolu Bölgemiz başta olmak üzere 30 yılı aşkın bir süredir türlü terör örgütlerine karşı kahramanca yürütülen mücadelelerde ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde bugün de tek vücut olarak ülkemizin ve milletimizin verdiği mücadeleyi iyi anlatmalı, bu aziz vatan uğrunda gösterilen fedakârlığı iyi öğretmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Pamukkale Üniversitesi ailesi adına; Cumhuriyetimin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize de sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.”

İlgili Haberler