Rektör Kutluhan’dan ‘4 Şubat’ Mesajı

03.02.2022

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 91’inci yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan mesajında şunları kaydetti:

“Hiç şüphesizdir ki büyük zaferleri, ancak büyük milletler kazanabilir. Bu zaferler de ancak buna inanmak ve topyekûn mücadele vermekle mümkün olabilir. İşte, aziz milletimize bu inancı ve mücadele azmini aşılayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, O’nun önderliğinde bir araya gelen milletimiz ile birlikte kurtuluş mücadelesini destansı bir zafer ile taçlandırmıştır. Bu mücadele ve ardından kazanılan şanlı zafer sadece cepheler ile sınırlı kalmamış; siyasi, ekonomik, toplumsal ve daha birçok alanda yapılan reformlar ile muasır medeniyetler seviyesine ulaşmada ilk kilometre taşlarını oluşturmuştur. Bu farklı alanlarda yapılan reformların halka anlatılması ve halkın desteğinin alınması konularına büyük önem veren Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, düzenlediği yurt gezileri ile her fırsatta halkın görüşlerini ve sorunlarını dinlemiş; devlet ve millet arasında olan bağları güçlendirmiştir.

Büyük Ege Gezisi kapsamında ziyaretler gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin fetvası ile halkı mücadeleye davetinin ardından kurtuluşun önemli kentlerinden birisi olan Denizli’de 4 Şubat 1931 tarihinde vatandaşlarla bir araya gelmiş, Milli Mücadele’nin ilk yıllarından itibaren Başkomutanının yanında olan bu halk, Ulu Önderini ağırlama şerefinin mutluluğunu ve gururunu yaşamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’mizi ziyaretinin 91’inci yıl dönümünde bizler, yine aynı gurur, heyecan ve mutluluğu ilk günkü gibi yaşamaktayız.

Pamukkale Üniversitesi olarak bizler, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.” sözünden hareketle, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bilimle yetiştirmeye, üreten üniversite misyonumuz ve hayata rehber olma vizyonumuz ile Ülkemizin bilim, geleceğin teknolojileri, sanayi, tarım, üretim, yetişmiş nitelikli iş gücü gibi farklı alanlarda kalkınmasında, üzerimize düşen sorumlulukların bilinciyle, önemli roller üstlenme gayretimizi dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşünceler ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Milli Mücadele yıllarından günümüze, Ülkemizi, bağımsızlığımızı ve demokrasimizi korumak uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

 

 

İlgili Haberler