Rektör Kutluhan, Uluslararası Hafta Katılımcıları ile Bir Araya Geldi

17.05.2022

PAÜ’nün ev sahipliğinde, farklı ülkelerden ve farklı bilim dallarından akademisyenler ile idari personelin bir araya gelerek iş birliği konularının ele alındığı Uluslararası Hafta Seminerlerinin bu yıl 10’uncusu düzenleniyor.

Uluslararası konuklar ile Senato Salonu’nda bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan Denizli’nin birçok farklı yönü ile Türkiye’de önde gelen şehirlerden biri olduğunu hatırlatırken, hayran olduğu bir şehirde Rektör olarak görev yapmaktan oldukça mutlu olduğunu ifade etti. 

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’nün Avrupa Birliği Erasmus+ ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteğiyle düzenlediği, artık geleneksel hale gelen Uluslararası Haftanın bu yıl 10’uncusu düzenleniyor. Beş gün süreyle bilimsel toplantılardan, Türk kültürünün tanıtılmasına ve turistik gezilere birçok farklı etkinliğin düzenleneceği ‘10. Uluslararası Hafta’ya bu yıl aralarında Macaristan, Romanya, İspanya, Portekiz, Tunus, Bangladeş ve Yunanistan’ın da olduğu 16 farklı ülkeden 68 akademik ve idari personel katılıyor. 

Uluslararası katılımcıları ilk olarak PAÜ Rektörlüğü Senato Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ile bir araya geldi. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Zeha Yakar ve koordinatörlük personeli katıldı.

Rektör Kutluhan: “Üniversitemizi uluslararası alanda daha iyi noktalara taşımak istiyoruz”

Toplantıda, farklı ülkelerden akademisyen ve idari personeli Üniversitenin 30. yılında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken PAÜ’nün en büyük üniversitelerden biri olduğunu ifade etti. Eczacılık ve veterinerlik fakültesi dışında diğer fakültelere sahip olduklarını söyledi. Denizli’nin gerek tarım gerekse sanayi alanında Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan sözlerinin devamında şunları söyledi: “Hayran olduğum bu şehirde Rektör olarak görev yapmaktan çok mutluyum. Ben de bir Denizliliyim. Amacımız, uluslararası alanda Üniversitemizi çok daha iyi noktalara taşımaktır. Bu yüzden sizlerle bire bir iletişim kurmak istiyorum. Sizin üniversitenizde, bize faydalı olacak ne var aynı şekilde bizim Üniversitemizde size faydalı olabilecek ne var bu konuları yakından görüşmek istiyorum. Mutlaka bizim sizden alacağımız, bir şeyler var, mutlaka bizim de sizlere verebileceğimiz şeyler var. Bu türden toplantıların, bilimsel anlamda yapılan çalışmaların ortak bir akıl ile değerlendirilmesi ve daha ileri noktalara taşınması, kurumlar arası iş birliklerinin arttırılması ve kültürlerin karşılıklı olarak tanıtılması konusunda önemli faydalar sağlayacağı inancındayım. Üniversite-sanayi iş birliğine büyük önem veriyorum ve bunu her zaman en üst seviyelere çıkarmak istiyorum. Bu nedenle üniversitelerinizde yapılan çalışmalarla yakından ilgileniyorum. Uluslararası Hafta’nın tüm paydaş kurumlara güzellikler getirmesini dilerken, burada bulunacağınız süre zarfında Denizli’mizi tanıyıp seveceğinizi ümit ediyorum.”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın konuşmasının ardından Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Zeha Yakar Denizli ve PAÜ’yü tanıtan bir sunum yaparken 10. Uluslararası Hafta Seminerlerine ilişkin bilgiler verdi.

Rektörlük önünde günün anısına hatıra fotoğrafı çekiminin ardından Rektör Prof. Dr. Kutluhan ve beraberindekiler Rektörlük önü etkinlik alanında bulunan Mehmet Akif Çeşmesi, İstiklal Sütunu ve Cumhuriyet Dünyası Anıtları’nı gezdi. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan burada konulara anıtlara ilişkin bilgiler verdi. Daha sonra davetliler, PAÜ Bahar Şenliği’nin açılış programına katıldı.

Günün devamında uluslararası konuklar arasında yer alan Tunus Kartaca Üniversitesi Rektörü Prof. Nadia Mzqughi Ep., Cezayir Aboubekr Belkaid Tlemcen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Hamzacherif, Bosna-Hersek Tuzla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Jasmin Suljagic ve Bangladeş Noakhali Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Newaz Mıhammed Bahadur, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Zeha Yakar ile birlikte Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, üniversiteler arası yapılabilecek iş birliği alanları ele alındı. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, daha sonra PAÜ Yemekhanelerinde gerçekleştirilen akşam yemeğinde 10.Uluslararası Hafta konukları ile bir araya geldi. Uluslararası konuklar Türk yemeklerini tatma fırsatı bulurken, halk oyunları gösterisini de ilgiyle takip etti.

 

İlgili Haberler