Rektör Kutluhan: “Atatürk’ün gelecek nesillere emaneti olan Cumhuriyeti ve onun barındırdığı tüm değerleri yaşatmak, gelişimin meşaleleri olan üniversitelerimizin vazgeçilmez sorumluluklarındandır”

09.11.2023

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

“Yüce Türk milleti, dünya tarihine yön verebilen liderler yetiştirmeyi yüzyıllardır başarabilen bir ulustur. Bu büyük şahsiyetlerden Mustafa Kemal, Anadolu’da milli birlik ve beraberliği sağlayarak, cephede kahramanca mücadele eden büyük bir komutan olup, Türk milletinin, ilimden sanata her alanda, istikbale doğru kararlı adımlar attığını tüm dünyaya gösterebilen ulvi bir liderdir.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi, Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü. Onun tarihe iz bırakan bir lider olmasının altında yatan en önemli özellikleri, ileri görüşlülüğü, düşüncelerindeki evrensellik boyutu, idealistliği, hakikati arama gücü ve en önemlisi vatanına ve milletine duyduğu sonsuz güven ve inançtır.

En büyük eserim dediği “Cumhuriyet”i bizlere armağan eden Atatürk’ün önemi, Türkiye Yüzyılına adım attığımız bu günlerde, antiemperyalist duruşuyla bir kez daha karşımıza çıkmıştır. Çünkü O, yerli ve milli değerleri daima önceleyen ve dışa bağımlılıktansa tam bağımsızlığı ülküsü haline getiren bir liderdi. Çünkü Mustafa Kemal, Anadolu ile tüm zorluklara göğüs germiş, askeri dehası ve üstün liderlik vasfı ile bir milletin yeniden şahlanışını, “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir” ferasetine kavuşturmuştur. Bizlere düşen de bu minvalde sürekliliği yakalamaktır.

10 Kasım’lar ne bir vedadır ne de firkat... Çünkü Atatürk’ün gelecek nesillere emaneti olan Cumhuriyeti ve onun barındırdığı tüm değerleri yaşatmak, gelişimin meşaleleri olan üniversitelerimizin vazgeçilmez sorumluluklarındandır.

Atatürk’ün mirasına sahip çıkacağına söz veren bizler, eğitim, üretim ve bilime rehber olma noktasında yarınlara ulaşmak için durmaksızın çalışacağız.

Bu inançla, vefatının 85’inci yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü bir kez daha şükran, minnet ve saygı ile anıyorum.

Ruhu şâd olsun!”

İlgili Haberler