PAÜ Mimarlık Ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Sergisi Necati Çomuk’a İthaf Edildi

12.12.2019

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Kullanımı I Dersi kapsamında 2. sınıf öğrencilerinin yaptığı çalışmalardan oluşan Bitki Resimleme Sergisi, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde açıldı.

Düzenlenen sergi, kas erimesi hastalığı sonucu kısa bir süre önce yaşamını yitiren Pamukkale Üniversitesi Mezunu ve Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü personeli Necati Çomuk’a ithaf edildi.

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi Sergi Salonunda Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim elemanlarından Doç. Dr. Ayşe Özdemir, Arş.Gör. Cennet Tekin Cüre ve 2.sınıf öğrencileri tarafından düzenlenen Bitki Resimleme Sergisinin açılışına Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Özcan, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Zengin, öğretim üyeleri ve öğrenciler ve Necati Çomuk’un ailesi katıldı.

Sergi hakkında bilgi veren Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Özdemir, bölümün ilk öğrencileri ile birlikte ilk sergilerini, 4 Aralık 2019 tarihinde aramızdan ayrılan PAÜ mezunu olan PAÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü personeli Necati Çomuk’a ithaf ettiklerini ifade etti. Doç. Dr. Özdemir konuşmasına şöyle devam etti: “Bölümümüz öğrenci odaklı bir öğretim anlayışına sahiptir. Öğrencilerin mezun olduklarında, insan ve doğa arasında etkileşimin olduğu tüm ölçeklerdeki peyzaj planlama ve tasarım çalışmalarında fonksiyonel ve estetik çözümleri oluşturabilmek için artistik/yaratıcı yetenek ile grafik ve çizimlerle anlatabilme becerisi taşımalıdır. Bu noktada peyzaj planlama ve tasarım çalışmalarında önemli bir değer olan bitki materyalinin ekolojik, işlevsel ve estetik amaçlarla kullanımı için bitkinin tanımlanabilmesi gerekmektedir. Bitki Materyali ve Kullanımı dersi özelinde bitki materyalinin önemi, teorik ve pratik çalışmaların bütünleşik olarak açık alanda uygulama, soru / cevap, ödev, işbirlikçi öğrenme ve öğrenci faaliyetleri ile ortaya konulmuştur. Bu kapsamda ise öğrencilerin teorik bilgi ile uygulama çalışması kesişiminde oluşturdukları bitki resimleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. PAÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümünün ilk mezunları olacak öğrencilerimizden oluşan düzenleme ekibi ile birlikte öğrencilerimizin eserlerinden oluşan bitki resimleme sergisi şekillendirildi. Bu bitki tanımlama çalışmalarını ileriye götürme ve öğrencilerin anlatım becerilerini geliştirmeye katkı sağlayacak geri bildirimleri alma isteği öğrenci çalışmalarını sizlerle paylaşmamıza yol açmıştır. Katılımlarınız bizleri onurlandırmaktadır.”

Açılışta konuşma yapan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Özcan ise; “Peyzaj Mimarlığı Bölümü’müzün böyle bir etkinlik düzenlemiş olması öğrencilerin hem meslek hayatına katılımı hem de okul içerisindeki karşılıklı ilişkilerini geliştirmesi bakımından bizim için son derece değerli ve önemli. Yakın zamanda kaybettiğimiz Necati Çomuk adına ithaf edilen sergi ile öğrencimizi anıyor olmamız bizim için ayrı önem teşkil etmektedir. Öğrencilerin mesleki bilgi birikimi ile uygulama sürecindeki deneyimlerini birleştirerek, bitki materyali konusunda farkındalık, bilinç ve bilgi altyapısının gelişimine katkı koyacak bu etkinliğin Fakültemiz bölümlerine öğrencilerine örnek olması temennisi ile tüm katkı koyanları tebrik eder, hayırlı olmasını dilerim.” şeklinde ifade etti.

Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Zengin açılışta yaptığı konuşmasında Necati Çomuk’un ailesine taziye dileklerini iletirken, Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinin planlama ve tasarım çalışmalarında ekolojik olarak gerekli yaklaşımları sergileyebilmeleri için bitki materyalini öğrenmelerinin önemli olduğunu vurguladı. Peyzaj Mimarlığının diğer mimarlık ve mühendislik alanlarından ayıran en önemli özelliklerinden birinin bitki materyalini tanıyor olması gerektiğine değinen Prof. Dr. Zengin, bölümün ilk mezunları olacak öğrencilerle gerçekleştirilen serginin ilk olmasının bölüm açısından ayrı bir değeri olduğunu ifade etti. Serginin gerçekleştirilmesinde emeği geçen hocalarımıza ve öğrencilere teşekkürlerini iletti.

Açılışın ardından Doç. Dr. Ayşe Özdemir konuklarla birlikte sergiyi gezerek, yapılan çalışmalar ve eserler hakkında bilgiler verdi.

Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan ve iki gün süreyle ziyaret edilebilecek olan bitki resimleme sergisinde öğrencilere ait kuru boya, sulu boya, guaj boya, ispirtolu boya ve kara kalem teknikleri kullanılarak kırk bitki resimleme çalışmaları ve farklı yöntemlerle oluşturulmuş on adet bitki tanımlama çarkı sergileniyor.

 

 

İlgili Haberler