PAÜ, 4. Uluslararası Avrasya Spor, Eğitim ve Toplum Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapıyor

07.12.2019

Pamukkale Üniversitesi ve Bilim, Kültür ve Spor Derneği iş birliğiyle bu yıl dördüncüsü PAÜ ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Avrasya Spor, Eğitim ve Toplum Kongresi, PAÜ Spor Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış töreni ile başladı.

6 Aralık Cuma günü başlayan ve üç gün boyunca sürecek kongrenin açılış programına Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Ağbuğa,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Derneği Başkanı Doç. Dr. Taner Bozkuş ile birlikte il protokolünden üyeler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan kongrenin açılış konuşmalarından ilkini PAÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Bülent Ağbuğa yaptı. Prof. Dr. Ağbuğa konuşmasında şunları dile getirdi: “Hepinizin bildiği gibi üniversitelerin üç temel görevi vardır. Birincisi eğitim ve öğretim, ikincisi topluma hizmet ve üçüncüsü akademik çalışmalardır. Bugün burada biz, üçüncü temel görevi büyük bir mutlulukla yerine getiriyoruz. Kongre içeriği sadece spor değil, eğitim ve toplumu ilgilendiren bütün konulardır. Yine büyük bir mutlulukla belirtmek isterim ki, bu kongreye gönderilen bildirilerde bu çeşitliliği görmekteyiz. 4.Uluslararası Avrasya Spor, Eğitim ve Toplum Kongresinin bu yıl Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşmesinde desteklerinden dolayı başta Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ olmak üzere, fakülte dekanlarımıza, kongrede görev alan ve görev almasa da gönülleriyle burada olan tüm öğretim elemanlarına, öğrencilerimize, fakültemizin daha önce öğretim elemanı, şimdi Honaz Belediye Başkanı Sayın Yüksel Kepenek’e,  teşekkürlerimi iletiyorum. Yurtiçi ve yurtdışından gelen akademisyen arkadaşlarımıza da ayrıca hoş geldiniz diyorum. 3 gün boyunca bilimsel olarak yoğun bir kongre yaşayacağız. Akademisyenliğe yeni atılan veya atılmak isteyen gençlere önerim, sunumları yakından takip etmeleridir. Ayrıca bu kongre genç akademisyenlere, alanlarında önde gelen akademisyenleri tanıma ve kendini tanıtma fırsatını sunacaktır. Bu fırsatları mutlaka değerlendirin. Umarım tüm misafirlerimiz güzel Denizli’yi gezme fırsatı bulurlar ve mutlu ayrılırlar.”

Açılış konuşmalarının ikincisini ise Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Derneği Başkanı Doç. Dr. Taner Bozkuş yaptı. Bozkuş konuşmasında, “Pamukkale Üniversitesine ev sahipliği için teşekkürlerimi sunuyorum. Derneğimiz 2011 yılından itibaren, özellikle spor, kültür ve akademik çalışmalar hedeflenerek çalışmalarını yürütmektedir. Bu kongreler ile camiamıza alternatifler üretmek ve akademisyen arkadaşlarımızın teşviklerini hızlandırmak istiyoruz. Başta Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ olmak üzere, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Ağbağa’ya, çalışma arkadaşlarına, yönetim kurulu üyelerimize, katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Çınar “Obezite ve Fiziksel Aktivite” ve Lviv Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Andriy Vovkanych ise “Complex Development Of Physical And Intellectual Abilities Of Senior Preschool Age Children With Utilization Of Integral-Developmental Ball” adlı sunumuyla kongrenin ilk sunumlarını gerçekleştirdiler. Gerçekleştirdikleri sunumların hemen ardından Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Çınar’a, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Ağbuğa tarafından, Lviv Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Andriy Vovkanych’a ise Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Derneği Başkanı Doç. Dr.  Taner Bozkuş tarafından katılım belgeleri takdim edildi.

Açılış konuşmalarının ardından 4. Uluslararası Jürili Milli Kültür Karma Sanat Sergisi gezildi.

İlgili Haberler