Jeotermal Alanda Çalışan Bilim İnsanları PAÜ’de Bir Araya Geldi

27.02.2020

Türkiye’de ilk kez Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve jeotermal alanda çalışma yapan farklı ülkelerden araştırmacıları bir araya getiren “11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü” iki gün boyunca yapılan sözlü ve poster sunumlar ile gerçekleştirildi.

Etkinliğin ilk günü Merkez Müdürü Doç. Dr. Ali Kaya’nın açılış konuşmasıyla başlayıp, alanında uzman 3’ü yabancı 6 çağrılı konuşmacının bildirileri ile devam etti. Son günde ise şehrimizdeki jeotermal sahalara teknik gezi yapıldı.

2010 yılında başlatılan ve her yıl, aralarında Almanya, İtalya, Hollanda ve İsviçre’nin de bulunduğu 7 farklı ülkede düzenlenen “Avrupa Jeotermal Doktora Günü” etkinliğinin 11.si bu yıl Türkiye’de Pamukkale Üniversitesi Jeotermal Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Jeotermal enerji alanında çalışmalar gerçekleştiren doktora öğrencilerini ve farklı bilim dallarından araştırmacıları bir araya getiren, disiplinler arası bilgi paylaşımını amaçlayan etkinlikte bu yıl açılış töreninin ardından yurt içi ve yurt dışından çağrılı konuşmacıların sunumlarının yanında sözlü ve poster sunumları yapıldı.

Çağrılı konuşmacılardan Prof. Dr. Serhat Akın Türkiye’deki Jeotermal Santrallerinden Yayılan CO2 Salınımı Karakterizasyonu konusunda bir sunum gerçekleştirirken, Dr. Juliet Newson jeotermal eğitimin önemini anlattı. Prof. Dr. Franco Tassi, Hidrotermal-Magmatik Gazlar: Yeraltına Açılan Pencere konulu konuşma yaparken, Dr. Öğr. Üyesi Maren Brehme, Jeotermal Kaynakların Sürdürülebilir Kullanımı için Perspektifler konulu bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Başokur, konuşmasında Jeotermal Keşiflerde Elektrik Direnci Modellerinin Kullanımını anlatırken, jeotermal alanda yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin önemli yer bilimcilerinden olan Prof. Dr. Ali Koçyiğit ise Büyük Menderes Grabeni’nin Nazilli - Buharkent bölümündeki jeotermal sahaların yapısal jeolojik özelliklerini ortaya koyduğu çalışmalarından elde ettiği sonuçları konuklarla paylaştı.

“11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü” jeotermal alanlara yapılan teknik inceleme gezisi ile sona erdi.

İlgili Haberler