6.Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu PAÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

06.10.2020

Pamukkale Üniversitesinin (PAÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 6. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu on iki ülkeden iki yüze yakın bilim insanının katılımı ile, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi iş birliğinde, Denizli Valiliği ve Pamukkale Belediyesi destekleriyle çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Azerbaycan, Endonezya, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Sri Lanka, ve Türkmenistan gibi ülkelerden iki yüzden fazla bilim insanının katılımı ile düzenlenen sempozyumun açılış töreni PAÜ Turizm Fakültesinde yapıldı. Açılış törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kasım İnce ile beraber turizm alanında çalışmalar yürüten akademisyenler katıldı.

Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen açılış töreni: Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kasım İnce’nin yaptığı çevrimiçi konuşmalar ile başladı. Türk dünyasında yaşanan turizm sorunlarının ele alındığı ve değerlendirildiği, sempozyumda ön değerlendirmeler neticesinde kabul gören yüz yirmi beş bildiri 1-3 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi olarak sunuldu.

Ülkemizin doğal ve kültürel zenginlikleri ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve hizmet kalitesi anlayışı ile en çok turist çeken ülkelerden biri olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan PAÜ Rektör V. Prof. Dr. Ahmet Kutluhan: Denizli’nin: başta konumu olmak üzere, sağlık ve termal turizm potansiyeli,  marka değere sahip Pamukkale ve çok sayıdaki antik kentleri ile Türkiye’nin önde gelen turist çekim noktalarından biri olduğunu söyledi. Pamukkale Üniversitesi olarak her zaman turizme destek verdiklerini hatırlatan Rektör V. Prof. Dr. Kutluhan sözlerine şöyle devam etti: “Pamukkale Üniversitesi, ulusal ve uluslararası alandan çok sayıda akademisyeninin katıldığı 6. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu’nun ev sahipliğini yapan üniversite olmaktan büyük bir onur duymaktadır. Turizm sektörünün yeniden inşa edilmeye çalışıldığı şu günlerde, bu organizasyonun bilim dünyası, Denizli ve Türk Dünyası için hayırlı olmasını diliyorum. Sempozyumun olumlu sonuçlarının en kısa zamanda görülebilmesini temenni ediyorum. Bu vesileyle sempozyuma bildirili olarak ya da dinleyici olarak katılan tüm bilim insanlarına katkılarından dolayı teşekkür ederim. Ayrıca sempozyumun danışma kurulu, bilim kurulu ve yürütme kurulunda görev alan meslektaşlarıma teşekkür ederim”.

Sempozyum ilk oturumu bilim heyetinin davetlisi olarak programa katılan: Prof. Dr. Turaev Bakhodir Khatamovich, Prof. Dr. Anukrati Sharma, Prof. Dr. Venkata Rao ve Prof. Dr. D.A.C Silva’nın Turizm Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Burcu Koç ve Dr. Murat Bayram’ın moderatörlüğünde gerçekleştirdiği sunumlar ile başladı. Üç gün süren programda yirmi farklı oturum yapıldı. Türk Dünyasının Bütünleşmesinde Turizmin Rolü, Türk Dünyasında Kültürel Etkileşim ve Turizm, Alternatif Turizm Türlerine İlişkin Kritik Konular, Turizmde İstihdam, Turizmde Kültürel Değerler ve Mitoloji, Farklı Bölgelere Özgü Mutfak Kültürleri ve Gastronomik Kimlik, Turizmde İnovasyon ve Teknoloji Kullanımı gibi başlıklar oturumların öne çıkan temaları oldu.  Ayrıca Azerbaycan odaklı turizm çalışmalarının ele alındığı ‘Azerbaycan Turizmi’ başlığı altında düzenlenen oturumda katılımcılar, son zamanlarda ülkemizin de gündeminde olan Azerbaycan’ın güncel durumunu değerlendirerek, Azerbaycan’a olan desteklerini dile getirdi.

Türk Dünyasında turizm sektörünün güncel sorunlarına çözüm üretmek ve sektörün gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 2015 yılından bu yana düzenlenmekte olan Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu neticesinde elde edilen sonuçların turizm alanında yapılacak olan plan, program ve girişimlerde önemli fayda sağlaması amaçlanıyor.

 

Sempozyum ile ilgili açılış konuşmaları ve tanıtım videoları için:

https://www.youtube.com/channel/UCNXo7Yn-VULJ-Gf4Wq1E07A/featured

 

İlgili Haberler