Turizm Bakanı Ersoy Sillyon Antik Kentinde İncelemelerde Bulundu

23.09.2019

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya Serik İlçesi’nde bulunan ve Pamukkale Üniversitesi adına Dr. Murat Taşkıran başkanlığındaki bir ekiple çalışılan Sillyon Antik Kenti’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a bu ziyarette Antalya Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı eşlik etti. Bakan Ersoy ve beraberindekilere, Antik Kent Araştırma Başkanı Dr. Murat Taşkıran, Sillyon’da sürdürülen çalışmalar ve yakın tarihte yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğünün izni ile 2009 yılında, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından başlatılan araştırma ve inceleme faaliyetlerini 2018 yılından itibaren Arkeoloji Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Murat Taşkıran ve ekibi yürütüyor. Yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Dr. Taşkıran şunları kaydetti: “Helenistik, Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu dönemi eserlerini bünyesinde barındıran antik kente dair; yapılan araştırma ve inceleme çalışmaları ile erken evresinden terk edildiği döneme dek tarihsel sürecine ait tüm detayların, saptanması hedefleniyor. Çalışmalarımızda bizlerden her anlamda desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Serik Kaymakamlığına, Serik Belediye Başkanlığına, Koç Üniversitesi Sunan İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezine, Türk Tarih Kurumuna, Pamukkale Üniversitesi Yönetimi ve Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a, başta şahsım ve ekibim adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

İki antik şehir yani Perge ve Aspendos arasında yer alan bu şehir, yamaçları neredeyse tamamen dik, düzlük bir tepede kurulmuştur. Bu tepe, olağan dışı fiziksel yapısıyla uzaktan bile görülebilen Sillyon Antik Kentine Turizm Bakanının ziyareti bu alanda yapılan çalışmaların gelişimi için önemli bir ziyaret olarak değerlendiriliyor.

İlgili Haberler