Tek Yumurta İkizleri PAÜ’de Aynı Gün Obezite Ameliyatı Oldu

Tek yumurta ikizleri olan 20 yaşındaki Ceyda ve Beyza Kayan PAÜ Hastanesinde aynı gün obezite ameliyatı oldular.

PAÜ Hastanesi Genel Cerrahi AD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Birsen ameliyatlar hakkında şu açıklamalarda bulundu obez hastalarının kilo vermelerine yardımcı olmak amaçlı gıda alımlarının veya besin emilimlerinin ya da her ikisinin birden azaltılması amacıyla sindirim sistemine cerrahi müdahalede bulunulmasına "obezite cerrahisi" ya da "bariatrik cerrahi" denilmektedir. Günümüzde laparoskopik cerrahinin gelişmesi ile bu tür ameliyatlar karın açılmadan küçük deliklerden teknolojik cihazlar ile yapılabilmektedir.  Bu tür ameliyatlar kelepçe diye bilinen ameliyatlardan çok farklıdır. Kelepçe ameliyatları hemen hemen hiç yapılmamaktadır. Şu anda dünyada en sık yapılan ameliyatlar tüp mide diye bilinen "Sleeve Gastrektomi" veya  "Gastrik By-pass" ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlar ciddi anlamda kilosu olan hastalardaki en etkin tedavi yöntemidir. Sadece hastaya kilo verdirmekle kalmaz aynı zamanda obezitenin yol açtığı şeker hastalığı, uyku apnesi, yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, depresyon, iktidarsızlık, insülin direnci, kolesterol yüksekliği gibi ek hastalıkların da düzelmesini sağlar.    

En son laparoskopik sleeve ameliyatı olan tek yumurta ikizlerin, her ikisinde de obeziteye bağlı karaciğer yağlanması ve NASH sendromu dediğimiz alkole bağlı olmayan karaciğerin iltihabi bir hastalığı da vardı. Çok bilinmeyen ama önümüzdeki 5 yıl içinde çok ciddi toplum sağlığını etkileyecek bir problemdir. Tedavi edilmeyen NASH vakaların bir kısmı karaciğer sirozu ve karaciğer tümörü ile sonuçlanmaktadır. NASH sendromu ve metabolik sendromun için en umut veren tedavi yöntemlerinden birinin Metabolik Cerrahi olduğu Doç. Dr. Onur Birsen tarafından belirtildi.

Günümüzde yapılan obezite ameliyatları doğru ellerde çok düşük riskler ile yapılabilmektedir. Bu ameliyatı düşünen hastaların öncelikle dikkat etmesi gereken konuların başında cerrah ve hastane olması gerekmektedir.  Hastanenin tam teşekküllü bir hastane olması, 3. basamak yoğun bakım hizmetlerinin verilebilmesi önemlidir. Bu ameliyatların ekip işi olduğu unutulmamalı,  deneyimli bir merkezde deneyimli bir cerrah ile riski en aza indirmek mümkün olduğu da vurgulandı. Doğru ameliyat ile hastalar sağlıklı olarak kabul edilen kilo düzeyine 1-1.5 yıl gibi kısa bir sürede ulaşırlar.

Doç. Dr. Onur Birsen, Obezite Ameliyatlarını Pamukkale Üniversitesinde 2008’den beri başarı ile uyguladıklarını, Ege bölgesindeki en önemli merkezlerden biri olduğunu söyledi. Türkiye’nin her tarafından ayrıca Türkiye dışından da hastaları olduğunu,  gurbetçi vatandaşlarımız aynı zamanda sağlık turizmi içinde hastaların Pamukkale Üniversitesini tercih ettiklerini söyledi.

     

İlgili Haberler