PAÜ Mimarlık Bölümü Öğrencileri DEBA’yı Gezdi

28.05.2019

PAÜ Mimarlık Bölümü, "Endüstriyel İmalatlar ve Yapılar" dersi kapsamında Denizli Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen teknik gezi ile Bereket Enerji Üretim Şirketi’nin genel merkez kampüsüne konuk oldu.

Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Uçman Altınışık ve Arş. Gör. Dilek Avsan yürütücülüğünde gerçekleştirilen teknik geziye, Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencileri katıldı.

1970’li yıllarda Denizli’nin ilk entegre sanayi kuruluşu olarak faaliyete geçen ve 2000’li yıllara kadar bir döneme tekstil sanayi merkezi olarak damgasını vuran 90 dönümlük bir alanda kurulu endüstriyel yapılar öğrencilerin büyük ilgisini çekti.

Denizli Basma ve Boya Sanayi’nin (DEBA) Mimar Cengiz Bektaş tarafından projelendirilen yapılarının günümüzde mimarlık ve kültür endüstrisi açısından büyük önem taşıdığını belirten Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Işıl U. Altınışık, üretim mekânlarını inceledikten sonra görüşlerini şöyle özetledi: “DEBA’nın kapanmasından sonra Bereket Enerji tarafından değerlendirilerek enerji kampüsü olarak kullanılmaya başlanan bu yerleşke mimarlık ve üretim kültürü açısından önemli izler taşıyor. Bereket Enerji Grubu’nu bu yüzden kültürel dokuyu ve mirası koruduğu için kutlamak gerekiyor. Çünkü böyle yapılar sahip oldukları tarihsel ve kültürel niteliklerle başlı başına belli bir değer sunduklarından korunmalı ve özel yaklaşımlar geliştirilerek ele alınmalıdır.  Öyle ki kentlilik bilincinin ve hafızasının sürdürülmesi ve de geliştirilmesi için önemlidir. Bu nedenle çoğul aktörlü ve katılımcı platformlarda üzerine düşünce geliştirilerek değerlendirilip sahiplenilerek Denizli’de endüstri kültürünü yansıtan mirasların gelecek kuşaklara taşınması,  bizler açısından bir görev ve sorumluluktur.’’

İlgili Haberler