Paü Hastanesinde İdeal Kilolarına Ulaştılar

18.07.2018

Pamukkale Üniversitesi Obezite ve Metabolik Cerrahi Servisimizde tedavi olan hastalarımız son halleri ile dikkat çektiler.

Obez hastalarının kilo vermelerine yardımcı olmak amaçlı gıda alımlarının veya besin emilimlerinin ya da her ikisinin birden azaltılması amacıyla sindirim sistemine cerrahi müdahalede bulunulmasına “Obezite Cerrahisi” ya da “Bariatrik Cerrahi” denilmektedir. Günümüzde laparoskopik cerrahinin gelişmesi ile bu tür ameliyatlar karın açılmadan küçük deliklerden teknolojik cihazlar ile yapılabilmektedir.  Bu tür ameliyatlar kelepçe diye bilinen ameliyatlardan çok farklıdır. Kelepçe ameliyatları hemen hemen hiç yapılmamaktadır. Şu anda dünyada en sık yapılan ameliyatlar tüp mide diye bilinen ‘‘Sleeve Gastrektomi’’ veya  ‘’Gastrik By-pass’’ ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlar ciddi anlamda kilosu olan hastalardaki en etkin tedavi yöntemidir. Sadece hastaya kilo verdirmekle kalmaz aynı zamanda obezitenin yol açtığı şeker hastalığı, uyku apnesi, yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, depresyon, iktidarsızlık, insülin direnci, kolesterol yüksekliği gibi ek hastalıkların da düzelmesini sağlar.

Günümüzde yapılan obezite ameliyatları doğru ellerde çok düşük riskler ile yapılabilmektedir. Bu ameliyatı düşünen hastaların öncelikle dikkat etmesi gereken konuların başında cerrah ve hastane olması gerekmektedir.  Hastanenin tam teşekküllü bir hastane olması, 3. basamak yoğun bakım hizmetlerinin verilebilmesi önemlidir. Bu ameliyatların ekip işi olduğu unutulmamalı,  deneyimli bir merkezde deneyimli bir cerrah ile riski en aza indirmek mümkün olduğu Pamukkale Üniversitesi Obezite ve Obezite Cerrahi Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Onur Birsen tarafından vurgulandı. Doğru ameliyat ile hastalar sağlıklı olarak kabul edilen kilo düzeyine 1-1,5 yıl gibi kısa bir sürede ulaşırlar        

170 kg iken geçen yıl operasyon geçiren Yıldız Örki 86 kg, Meryem Yüksel 115 kg dan 70 kg ve Ebru Işıkol ise şu anda 60 kg’a ulaşarak ideal kilolarına gelmelerinin mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler.

Doç. Dr. Onur Birsen Obezite ameliyatlarını Pamukkale Üniversitesi’nde 2008’den beri başarı ile uyguladıklarını, Ege bölgesindeki en önemli merkezlerden biri olduğunu söyledi. Türkiye’nin her tarafından ayrıca Türkiye dışından da hastaları olduğunu,  gurbetçi vatandaşlarımız aynı zamanda sağlık turizmi içinde hastaların Pamukkale Üniversitesini tercih ettiklerini söyledi.

 


İlgili Haberler