PAÜ Hastanesinde Emzirme Haftası Kutlandı

05.10.2022

PAÜ Hastanesinde 1-7 Ekim Emzirme Haftası Poliklinik girişinde açılan stantda hasta ve yakınlarına bilgi verilerek kutlandı.

PAÜ Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özmert Özdemir açıklamada bulundu; Anne sütü,  mucizevidir ve tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen “ilk süt”, “ağız sütü” ya da “kolostrum” olarak bilinen sarı süt bebek için çok önemlidir. Çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez.  Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahiptir.

Ayrıca emzirme bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yoludur. Anne sütü, normal doğum haftasında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ilk ihtiyaçlarını 6 ay tek başına karşılayabilir. Emzirmenin 6 aydan sonra uygun ek gıdalar eşliğinde en az 2 yaşına kadar devam edilmesi önerilir. Annenin huzurlu bir ortamda olması, beslenmesinin sağlıklı olması ve bebeği kabul etmesi anne sütünü artırmaya yardımcı olur. Bebeğin anneyi emmesi, anne sütünü artıran temel noktadır. Annenin sağlıklı beslenmesi, bebeği sık sık emzirmesi ile günde en az 40 bardak sıvı gıda ve 10-12 bardak su tüketmesi anne sütünün artmasına neden olur. Annenin öğün atlamadan, protein, karbonhidrat ve yeşil sebzelerden zengin oluşan bir menüyle beslenmesi çok önemlidir.

Açılan stantda yapılan bilgilendirmeler sonrasında toplu fotoğraf çekimi yapılarak etkinlik sona erdi.

 

İlgili Haberler