PAÜ Hastanesi NRP Eğitimine Ev Sahipliği Yaptı

01.02.2024

İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP- Neonatal Resusitasyon Programı) düzenlenen eğitime PAÜ Hastanesi ev sahipliği yaptı.

Kurs sorumlusu Dr. Mehmet Değirmenci’nin sunumu ile başlayan eğitim programına PAÜ Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Osman Özdel, Başhekim Prof. Dr. Onur Birsen, Başhekim Yardımcıları, Başmüdür Dr. Süleyman Gökmen, Çocuk Sağ. Ve Hastalıkları AD. Başkanı ve  Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özmert M.A. Özdemir, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat,Başkan Yardımcısı Mehmet Burdurlu, ÇEKÜS Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Emel Dikbaş katıldılar.

Açılış konuşmasında Başhekim Prof. Dr. Onur Birsen NRP eğitiminin hem yeni doğan bebekler için hem de aileler için ne kadar hayat kurtarıcı olduğunu söyledi ve bu eğitimlerin verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmasında PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Özdel NRP eğitiminin önemini vurguladı ve PAÜ Hastanesi olarak birçok eğitime ve toplantılara ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Bir yenidoğanın postnatal hayata sorunsuz geçiş yapabilmesi, fetal evreden başlayan ve özellikle doğum sonrası ilk dakikalara uzanan dikkatli bir izlem ve doğru yaklaşımlar gerektirir. Tüm doğumların % 10’unda bebeğe, doğum salonunda değişik düzeylerde canlandırma basamakları, %1’inde ise ileri canlandırma uygulamak gerekir. Etkili bir canlandırmanın birinci koşulu hazırlıklı olmaktır. Doğum öncesi öngörülemeyen, doğum sırasında ani gelişen ve bebekte canlandırma gerektiren durumlar için, herhangi bir risk faktörü bildirilmese bile her doğumda canlandırmanın başlangıç basamaklarını ve PBV uygulamayı bilen NRP sertifikalı bir kişinin doğum salonunda bulunması gereklidir.

Üç gün süren eğitim sonrası 48 katılımcıya belgeleri takdim edildi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. 

İlgili Haberler