Unutkanlık mı Yaşıyorsunuz? Alzheimer’e Dikkat

21.09.2018

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle PAÜ Hastanesi Nöroloji AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Öncel yaptığı açıklamalarla hastalığa dikkat çekti.

Prof. Dr. Çağatay Öncel hastalıkla ilgili şunları söyledi ;  Alzheimer Hastalığı bellek (hafıza) bozukluğunun ön planda olduğu, lisan, dikkat, görsel-mekansal yetenek ve beynin diğer işlevlerinin ilerleyici bir şekilde bozulduğu bir bunama hastalığıdır.  Yaş ilerledikçe sıklığı artar. 65 yaşından sonra daha sık görülür.  Ancak nadiren 40’lı yaşlardan itibaren de görülmektedir. Ülkemizde yaklaşık 600 bin Alzheimer Hastası vardır. Hastalık unutkanlık ile başlar: Hasta yakın geçmişteki olayları unutur, gün içinde aynı soruları sorar, aynı şeyleri anlatır. Eşyaların yerini unutur ve isimleri unutmaya başlar.  İşinde, sosyal yaşamında güçlüklerle karşılaşır. Zaman içerisinde psikiyatrik bulgular da ortaya çıkar. Hastalığın maalesef kesin bir tedavisi yoktur. Ancak genç yaşlardan itibaren düzenli egzersiz/spor yapmak; balık-zeytinyağı-sebze ağırlıklı beslenmek; tansiyon-şeker ve kolesterolü kontrol altında tutmak; sigara ve alkolden uzak durmak; gazete-kitap ve sosyal aktiviteler gibi beyni çalıştıran faaliyetlerde bulunmak Alzheimer’den koruyucudur.

Prof. Dr. Öncel Alzheimer hastasına bakım, ailesi için zorluklar içeren uzun, bazen trajik bir süreç olduğunu, ailelerin hepsinde görüldüğü gibi hastaya anlayışlı ve şefkatli davranmanın bakım sürecinin ana unsuru olduğunu belirterek erken teşhisin de önemine dikkat çekti.


İlgili Haberler