Türkiye Üniversitelerarası Güreş Şampiyonası’nın Açılışı Gerçekleştirildi

10.05.2018

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından Pamukkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye Üniversitelerarası Güreş Şampiyonası”nın açılış töreni PAÜ Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yapılan açılış törenine Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslar, PAÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Ağbuğa, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu As Başkanı Prof. Dr. Faruk Yamaner, Üniversite Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Kocasert ile birlikte PAÜ Senato Üyeleri ile sporcular katıldı.

60 Üniversiteden sporcuların katıldığı kortej yürüyüşü ile başlayan tören, mehteran ve halkoyunları gösterileri ile devam etti. Gösterilerin ardından açılış konuşmaları yapıldı.

Törende ilk olarak konuşma yapan Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu As Başkanı Prof. Dr. Faruk Yamaner, Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu organizasyonun uluslararası bir şampiyona havasında geçtiğini vurgularken, organizasyonun hazırlanmasında ve başarılı bir şekilde yürütülmesinde emeği olan başta Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı olmak üzere tüm emeğe geçenlere teşekkürlerini iletti. Pamukkale Üniversitesi’nin yaptığı bu organizasyon ile çıtayı daha da yükselttiğini altını çizen Prof. Dr. Yamaner, bundan sonraki organizasyonlarda yine aynı başarının sağlanabilmesi adına olduğundan daha fazla çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

Açılışta konuşma yapan PAÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Ağbuğa, Türkiye’de bazı yörelerin güreşte ön plana çıktığını değinirken, Denizli’nin de Hasan Güngör, Hüseyin Çokal, Bayram Şit gibi birçok büyük pehlivanı yetiştirdiğini söyledi. Gelecekte de bu pehlivanlara yenilerinin eklenebilmesi için kamu ve özel tüm kurum ve kuruluşlara, Denizli halkına büyük görev düştüğünü hatırlatan Prof. Dr. Ağbuğa, Şampiyonanın aynı zamanda bir festival olduğunu ve herkesin keyifli zamanlar geçirmesi dileğinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan yaptığı konuşmada; 7-13 Mayıs tarihleri arasında Türkiye Üniversiteler Güreş Şampiyonası’nın Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bu süreçte değerli katkılarından dolayı başta Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer olmak üzere, tüm emeği geçenlere teşekkürlerini sundu. Prof. Dr. Kılınçarslan, ‘Ükemizin bir çok üniversitesinden yüzlerce spor insanının katılacağı ulusal bir etkinliğe ev sahipliği yapılacak olması, ilimiz açısından büyük bir önem taşımaktadır. Turnuvada 60 üniversiteden 696 sporcu, 26 idareci ve 56 antrenör katılım sağlamaktadır. İlimizin ve Üniversitemizin tanınırlığının artmasında bu ve benzeri etkinliklerin büyük önem arz etmektedir. “Gerçekleştirilecek şampiyona ile gençlerimiz üniversitelerini en iyi şekilde temsil edeceğimize olan inancım tamdır. Ata sporumuzu en iyi şekilde sergileyeceğiz” diyerek Üniversitelerarası Türkiye Güreş Şampiyonası’nda mücadele edecek olan tüm sporculara başarılar dilerim’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından B Klasman Grekoromen Stil’de ilk üçe giren sporculara madalyalarını Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan takdim etti.

 

İlgili Haberler