Türkiye Çapında Gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes” Projesine PAÜ’den Destek

11.11.2019

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün koordine ettiği “Geleceğe Nefes Ol” sloganı ile tüm Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilen; Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak olan “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında fidan dikme seferberliğinde Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Pamukkale Üniversitesi Yönetimi de yerini aldı.

Ülke genelinde yürütülen çalışmalar ile doğa ve orman sevgisini aşılamak, çevre duyarlılığı bilincini oluşturmak ve toplumda çevre konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla gerçekleştirilen bu projenin; 7 Kasım 2019 günü Cumhurbaşkanlığı tarafından duyurulan genelge ile her yıl 11 Kasım’da "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanacağı bildirildi. Bu yıl ilki düzenlenen etkinlikte, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda ağaç dikimi gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün projesi kapsamında, toplumun bütün kesimlerinden vatandaşların katkılarıyla; Valilikler, il milli eğitim müdürlükleri, askeri birlikler, il sağlık müdürlükleri, il emniyet müdürlükleri, belediyeler ve köy muhtarlıkları ile işbirliği içerisinde, 81 ilde 2023 farklı lokasyonda, 11 milyon adet fidan toprakla buluştu.

Denizli İl Merkezi Kale Mahallesinde, 2018 yılında yanan 68 Hektar orman alanını da kapsayan 450 hektarlık toprak muhafaza ve erozyon kontrolü proje sahasının bir kısmına 9000 adet Kızılçam 1000 adet Ceviz 1500 adet zeytin 3300 adet adaçayı 2000 adet lavanta 1000 adet kekik 500 adet erguvan ve 50 adet mazı olmak üzere toplam 18.350 adet fidan dikildi.

Denizli’nin Kale Mahallesinde gerçekleştirilen fidan dikim törenine; Vali Hasan Karahan başta olmak üzere Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ile Nilgün Ök, 11'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Çetin Köklü, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Âdem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Metin Düz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, Denizli İl Müftüsü Mehmet Âşık,  AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, TEMA Vakfı Denizli İl Temsilcisi ve PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Semiz ile resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarından yetkililer, Pamukkale Üniversitesi öğrencileri ile Denizli’deki okullardan öğrenciler katıldı.

Törende konuşma yapan Denizli Orman Genel Müdürü Erhan Çetinkaya günün anlam ve önemini şu ifadelerle aktardı: “Etkinlik 2023 noktada 11 milyon fidanın üç saat içinde toprakla buluşmasını kapsıyor. İlimizde de ormanlık alanlar dışında; hastane, okul, ibadethane bahçesi, mezarlık, karayolları kenarı olmak üzere 50 noktada 200 bin fidan toprakla bulaşacak. Geleceğe nefes ol sloganıyla yola çıktığımız etkinlik, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Kasım 2019’da Resmi Gazetede yayınlanan genelgesi ile ülkemizin ilki bugün olmak üzere Milli Ağaçlandırma Günü ilan edildi.  Bundan sonra 21 Mart haricinde 11 Kasımlarla da bu tür etkinliklerle günümüzü kutlayacağız. Biz burada sadece çam ağacı dikmeyeceğiz. Mahallemize yakın olan kısımlarda gelir getirici tür olarak ceviz, zeytin, adaçayı, lavanta, kekik gibi türleri de dikip mahalle halkına katkı sağlayacağız”.

Gerçekleşen protokol konuşmalarının ardından, fidan dikim törenine geçildi. Pamukkale Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ başta olmak üzere, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, TEMA Vakfı Denizli İl Temsilcisi ve PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Semiz, PAÜ Genç TEMA Topluluğu Öğrencileri ve PAÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu Öğrencileri ile birlikte fidanları toprakla buluşturdu.

 

İlgili Haberler