Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’dan ‘19 Mayıs’ Mesajı

18.05.2021

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Rektör Kutluhan, mesajında; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesinin, ülkemizin yerli ve milli teknoloji üretimi ile savunma sanayiindeki atılımları noktasında ‘Güçlü Türkiye’ yolculuğunda yolunu aydınlattığını ifade etti.

PAÜ Rektörü Kutluhan, ayrıca; PAÜ’nün, kahraman ecdadımızdan bizlere miras kalan azim ve kararlılıkla, bilimden elde ettiği faydalar ile bu yolculuğa katkı sağlamaya devam edeceğini dile getirdi.

“Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda ilk ve en anlamlı adım olan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması, tarihin tozlu sayfalarına gömülmek istenen bir milletin özgür, çağdaş ve müreffeh yarınlarına attığı ilk adımdır. Bu anlamlı adımdan 102 yıl sonra bugün ülkemiz yerli ve milli teknolojileri ile ‘Güçlü Türkiye’ hedefine, o ilk adımdan aldığı cesaret ve kararlılıkla, emin adımlarla yürümektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesi ile aziz milletimiz bağımsızlık mücadelesini başlatmıştır. Halen yüreklerde yanmaya devam eden o meşale, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolculuğunda yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Geleceğimizin teminatı gençlerimize olan güvenini her fırsatta dile getirmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu günü gençliğe armağan etmiş olması bu sebeple büyük anlam taşımaktadır.

“Yerli ve milli teknoloji üretimleri ile savunma sanayiindeki atılımlar gençlerimizin ufkunu ortaya koymaktadır”

Aziz Milletimizin, topyekûn, istiklali ve istikbalini korumak için verdiği kurtuluş mücadelesi; vatan ve bayrak sevgisi, birlik ve beraberlik duygusu, bağımsızlık arzusu ve şanlı zaferlerle taçlanmış; Türk Milletinin bağımsızlığa olan inancı tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yerli ve milli teknoloji üretimleri ile savunma sanayiindeki atılımlarının genç nesillerimiz tarafından ortaya konuluyor olması bizler için ayrıca bir gurur vesilesidir. Bu atılımlar gençlerimizin gelecek ufkunu da ortaya koymaktadır. Pamukkale Üniversitesi olarak bizler de, bilgi ve teknolojinin hızla geliştiği bu çağda, gençlerimizin vatanını ve milletini seven, güncel bilgi ve teknolojileri kullanan, insan temel hak ve özgürlüklerine saygılı, eleştirel düşünebilen, üretken, yenilikçi ve girişimci bireyler olarak yetiştirilmesinde sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bilimin farklı alanlarında, ekonomide, sanayide, teknolojide, kültürde, sanatta ve sporda, ülkemizi ve vatandaşlarımızı layık olduğu; mutlu, müreffeh ve güçlü bir Türkiye hedefine ulaştıracak değerli gençlerimizi yarına en iyi şekilde hazırlama gayretimiz, çeyrek asrı geride bırakan Üniversitemizde dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de devam edecektir. Birlikten kuvvet doğar inancıyla çalışmalarını sürdüren, şehir ile büyüyerek gelişen Pamukkale Üniversitesi, kahraman ecdadımızdan bizlere miras kalan azim ve kararlılık ile bilimden elde ettiği faydaları insanlık yararına teknolojilere dönüştürmeye, ülkemizin tüm alanlardaki ‘Güçlü Türkiye’ hedefine katkı sağlamaya devam edecektir.

“Gençlerimiz, ülkemizi birlik ve beraberlik içinde güçlü yarınlara taşıyacaklardır”

Sevgili Gençler,

Her şeyin durağan olmaktan çıkıp hızla gelişip değiştiği bir çağda yaşıyoruz. Bu hızlı akış içinde bilimden sanayiye, teknolojiden sanata sizin enerji ve heyecanınıza, sizin arzu ve hayallerinize ihtiyacımız var. Sizler, canları pahasına vatanını ve bağımsızlığını korumuş, verdikleri destansı mücadele ile diğer tüm toplumlara ilham kaynağı ve örnek olmuş bir neslin torunlarısınız. Cumhuriyetimiz ve Devletimizi koruyacağınıza, ülkemizi birlik ve beraberlik içinde güçlü yarınlara taşıyacağınıza olan inancım tamdır. Kahraman ecdadımızın, 18 Mart, 19 Mayıs ve 30 Ağustos ruhunu yüreklerinde taşıyan torunları olarak bizler ve bu aziz millet,  15 Temmuz’da yine aynı ruhla birlik ve beraberlik içinde mücadele etmiş, demokrasimize ve millet iradesine göz dikenlere imkân tanımamıştır.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle, verdiği bağımsızlık mücadelesi ile birçok topluma ilham kaynağı olmuş bu aziz milletin bir evladı olmaktan duyduğum gurur ve mutlulukla, geleceğimizin teminatı olan sevgili gençlerimiz ve Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Selam ve saygılarımla"

İlgili Haberler