Rektör Kutluhan’dan Dünya Turizm Günü Mesajı

27.09.2021

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan 27 Eylül Dünya Turizm Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda; turizm potansiyelimizin arttırılmasında bilimi çağın teknolojileriyle birleştiren üniversitelere büyük sorumluluklar düşmekte olduğunu vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan Dünya Turizm Günü için verdiği demeçte şunları kaydetti: “Dünyada turizm bilincinin oluşturulup geliştirilmesi ve sektörün çevresel, ekonomik, politik ve sosyo-kültürel öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Turizm Örgütü’nün önerisi doğrultusunda Birleşmiş Milletler, 1979 yılında 27 Eylül’ü Dünya Turizm Günü olarak kabul etmiştir. Ülkemizde ise 2002 yılından bu yana kutlanmakta olan Dünya Turizm Günü’nün bu yılki temasında ‘toplum genelinde adil bir şekilde dağıtılan ve herkes için fırsatlar yaratan kapsayıcı ekonomik büyümede turizmin önemine’ vurgu yapılmaktadır. Turizm sektörü ekonomiye ve istihdama sağladığı katkılar nedeniyle pek çok ülkede olduğu gibi ülkemiz için de vazgeçilmez bir itici güçtür. İlimiz konumu itibarıyla turizm açısından oldukça önemli bir potansiyele sahiptir. Turizm potansiyelimizin arttırılmasında bilimi çağın teknolojileriyle birleştiren biz üniversitelere büyük sorumluluklar düşmektedir.”

Rektör Kutluhan: “Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile ülkemizin sağlık turizmi alanında yaptığı çalışmalara önemli katkılar sağlamayı hedeflemektedir”

Rektör Kutluhan Dünya Turizm Günü için verdiği demeçte Pamukkale Üniversitesi’nin de ülkemizin ve ilimizin uluslararası düzeydeki rekabet gücünü, pazar payını ve marka değerini arttırmaya çalıştığını, turizm sektörünün her zaman en önemli destekçilerinden olduğunun altını çizdi. “Bölge turizminin ön plana çıkarılması adına yapılan arkeolojik kazılar, yörenin turizm değerlerinin tanıtılmasına yönelik çalışmalar ve turizm alanındaki çok sayıda akademik toplantıya ev sahipliği yapılması üniversitemizin sektöre ve bu konudaki bilimsel adımlara verdiği desteklerin yalnızca bazılarıdır. Bunların yanı sıra kurumumuz, antik çağlardan günümüze önemli bir kür merkezi olan Karahayıt’ta hizmete açacağı Pamukkale Üniversitesi Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile ülkemizin sağlık turizmi alanında yaptığı çalışmalara önemli katkılar sağlamayı hedeflemektedir. Bu alanda yaptığı bilimsel çalışmalarına hız kesmeden devam eden Pamukkale Üniversitesi; Denizli turizm rotalarının oluşturulmasında (www.pau.edu.tr/turizm), Denizli ilinin doğal ve kültürel değerlerinin aktif öğrenmeye dayalı yöntemlerle aktarılmasında (https://www.pau.edu.tr/kulturelmiras), Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu’nun gerçekleştirilmesinde (https://www.pau.edu.tr/tdts), COVID-19 salgınının turizm endüstrisine etkileri ile ülkelerin kriz yönetim stratejilerinin karşılaştırmasında ve somut olmayan kültürel mirasın korunması temalı projelerin yürütülmesinde büyük roller üstlenmiştir. 20-21 Mayıs 2022 yılında gerçekleştirilmesine karar verilen, ulusal ve uluslararası alandan çok sayıda akademisyeninin katılacağı Sürdürülebilir Termal Turizm Kongresi (www.pau.edu.tr/sttk) ve 2023 yılında 7. Uluslararası 23. Ulusal Turizm Kongresi’ne de ev sahipliği yapacak olmaktan onur duymaktayız. Sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ve meslek odaları ile fikir birliği içerisinde, bilimin rehberliğinde turizm, teknoloji, sanayi, kültür, spor, ekonomi ve diğer tüm alanlarda önce ilimiz ve bölgemize sonrasında ise ülkemizin gelişimine katkı sunacak çalışmalarımız bugün olduğu gibi gelecekte de artarak devam edecektir. Tüm bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin turizm alanındaki hedeflerinin gerçekleştirilmesinde emek harcayan kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunarken, turizm sektörümüzün tüm paydaşlarının 27 Eylül Dünya Turizm Günü’nü kutlarım.”

                                                                                              

 

İlgili Haberler