Prof. Dr. Haytoğlu: “Atatürk, Denizli’den Oldukça Memnun Ayrılmıştır”

04.02.2022

PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Haytoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye teşrifinin 91. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen “Atatürk’ün Denizli’ye Ziyaretleri” konulu konferansın konuşmacısı oldu. Prof. Dr. Haytoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’den oldukça memnun ayrıldığını, kaleme aldığı yazıda açıkça ifade ettiğini söyledi.

Denizli Valiliği’nin düzenlediği program kapsamında, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 91. yıl dönümü münasebetiyle “Atatürk’ün Denizli’ye Ziyaretleri” konulu bir konferans düzenlendi. PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ercan Haytoğlu’nun konuşmacı olduğu konferans, Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi. Konferansta Prof. Dr. Haytoğlu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli ziyaretinden önemli detayları katılımcılara aktardı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt gezilerine büyük önem verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Ercan Haytoğlu, Menemen Olayı ve 1929 yılında yaşanan “Büyük Buhran” sonrasında memleketin genel ve iktisadi durumunu yerinde gözlemlemek adına, Atatürk’ün çıktığı yurt gezilerinden biri olan “Büyük Ege Gezisi” kapsamında Denizli’yi de ziyaret ettiğini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün halkın yoğun ilgi ve sevgisinden aynı zamanda yaptığı görüşmelerden oldukça memnun olduğunu bu yüzden bir gece Denizli’de konakladığını ifade etti. Prof. Dr. Ercan Haytoğlu, Menemen Olayı’ndan hemen sonra düzenlenen Büyük Ege Gezisi’nin, bölgeyi gözlemlemek ve daha başka olumsuz gelişmelere meydan vermemek adına son derece önemli olduğuna dikkat çekerken, Atatürk’ü taşıyan trenin 4 Şubat 1931 tarihinde saat 13.00’da Denizli’ye geldiğini söyledi. Resmi kaynaklara göre, binlerce vatandaşın coşkulu bir şekilde Atatürk’ü karşılamak için garda hazır bulunduğunu ifade etti.

Ziyaretler kapsamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Halk Fırkası sonrasında 51. Piyade ve 33’üncü Topçu Alaylarını da ziyaret ettiğini söyleyen Prof. Dr. Haytoğlu, bugün Denizli Lisesi tarafından kullanılan binayı ziyaret ettiğini dile getirdi. Atatürk’ün konakladığı oda ve Denizli Lisesi’nde ziyaret ettiği sınıfların bugün müze olarak ziyaret edilebildiğini dile getiren Prof. Dr. Haytoğlu, Atatürk’ün saat 16.00’da Valiliği ziyaret ederek Vali Halit Bey (Aksoy)’dan bilgi aldığını söyledi. Prof. Dr. Ercan Haytoğlu, sonrasında Atatürk’ün Denizli Memleket Hastanesi’ni de ziyaret ettiğini burada Başhekim Dr. Hamdi Berkman’dan bilgi aldığını ve yine buradan da memnun bir şekilde ayrıldığını ifade etti. . Prof. Dr. Haytoğlu, ziyaretlerin devamında Belediye Başkanı Mustafa Naili Küçüka’nın Denizli’deki belediyecilik alanındaki çalışmalar ile ilgili olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bilgi verdiğini söylerken Atatürk’ün esnaf ve sanayicilerle de görüşerek onların taleplerini dilendiğini dile getirdi. Prof. Dr. Ercan Haytoğlu, Atatürk’ün geziden duyduğu memnuniyeti; “Gerek geçen defaki gerekse bugün Denizli halkının, hakkımda gösterdiği hissiyattan mütehassıs oldum. Teşekkür ve muhabbetlerimin muhterem halka iblağını rica ederim. Sizinle fazla konuşmağa hacet görmedim. Zira hakikati anlamış ve fırkamıza tamamen merbut bir muhit içinde bulunduğumu hissediyorum. Allahaısmarladık arkadaşlar…” sözleriyle ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Konferans, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci’nin Prof. Dr. Ercan Haytoğlu’na günün anısına hediye takdimi ile sona erdi.

 

İlgili Haberler