PDREM ve PAÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığından İş Birliği

07.01.2020

Pamukkale Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (PDREM) ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Bilgi İşlem Daire Başkanlığı iş birliğinde geliştirilen yazılım ile öğrenciler, danışmanlık hizmeti başvurularını yazılım üzerinden gerçekleştirebilecek.

Üç yıl önce hizmete açılan ve o tarihten bugüne yaklaşık bin 200 öğrenciye psikolojik danışmanlık hizmeti veren PDREM, 21. yüzyılın gereklilikleri ve üniversite öğrencilerinin giderek artan hizmet alma talepleri doğrultusunda iş akış süreçlerini dijital platforma taşıdı. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın desteğiyle, PDREM ve PAÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı iş birliği ile tamamen Pamukkale Üniversitesi kaynakları kullanılarak Pusula Sistemine entegre biçimde “PDREM Randevu Sistemi” hizmete girdi.

Geliştirilen yazılımla, öğrencilere verilen psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin başvurular, anket ve form doldurma gibi tüm işlemleri sistem üzerinden takip edilebiliyor. Başvuru sırasında toplanan veriler, Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na uygun şekilde saklanıp ilerleyen dönemlerde bilimsel araştırmalar için kullanılabilecek ve veri girişi, veri saklama ve veri analizi aşamalarında insan kaynaklı hatalar sıfırlanmış olacak. PDREM yazılımı aynı zamanda danışanların randevularının takibini kolaylaştıracak, hayati risk teşkil eden durumlarda acil müdahalede bulunma sorumluluğunun etkili bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacak. Bununla birlikte PDREM’deki araştırmacılar veri toplama süreçlerinin dijitalleşmesi sayesinde boylamsal araştırmalar gerçekleştirme ve Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinin ihtiyaçları ve yaşadıkları psikolojik sıkıntıları dinamik bir şekilde takip etme fırsatı bulacaklar.

Geliştirilen yazılım, PRDREM yetkilileri tarafından IX. Uluslararası Yükseköğretimde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Araştırmaları Kongresi'nde "Psikolojik Danışma Merkezi Altyapı Sisteminin Oluşturulması" başlıklı sözlü bildiri sunumu olarak paylaşıldı. Yazılım, kongre katılımcıları tarafından büyük ilgi gördü.

İlgili Haberler