Denizli Turizminde Tesislere Gelenlerin Sayısı Artıyor, Ortalama Kalış Süresi Kısalıyor
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Bertan, Denizli'deki konaklama tesislerine ilişkin 2006-2025 dönemi verilerini değerlendirdi. Prof. Dr. Bertan'ın paylaştığı bilgilere göre il genelinde tesise gelen sayısı 2024 yılında %10,8, 2025 yılında ise %30,9 arttı. 2025 yılında tesislerde kalan misafirlerin %53,9'u yabancı, %46,1'i yerli turistlerden oluşuyor.
Prof. Dr. Bertan,
2006-2012 döneminde Pamukkale Hierapolis Ören Yeri ziyaretçi sayısı ile tesise
gelen sayısının birbirine yakın seyrettiğini, 2016 yılı hariç 2013'ten sonra
ise aradaki makasın açıldığını belirtti. 2019 yılında Pamukkale Hierapolis Ören
Yeri ziyaretçi sayısı rekor kırarken konaklama 2012 zirvesinin altında kaldı.
2023 yılından bu yana ise tesise gelenlerin sayısı her yıl artıyor. Prof. Dr.
Bertan: “Pamukkale Hierapolis Ören Yeri ziyaretçilerinin önemli bir bölümü
Denizli'de konaklamıyor. Ziyaretçilerin konaklamalarını sağlamak ve ortalama
kalış süresini artırmak için Denizli Turizm Yol Haritasında yer alan eylem
planlarının (2026-2030) gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.” dedi. Tesislerde
yabancı ve yerli turist kalışlarının dönemlere göre değiştiğine dikkat çeken
Prof. Dr. Bertan, “2006-2014 ve 2018-2019 yıllarında yabancı turistler,
2015-2017 ve 2020-2021 yıllarında yerli turistler ve 2022'den bu yana ise
yabancı turistler daha fazla tesislerde kalmaktadır” şeklinde konuştu.
Yoğunluk Eylül ve Ekim
Ayları Arasında
Prof. Dr. Bertan'a göre
Denizli'de turizm Eylül ve Ekim aylarında yoğunlaşıyor. Eylül ve Ekim aylarında
yıllık tesise gelen içindeki payı 2023 yılında % 21,3 iken 2024 yılında %
21,4’e, 2025 yılında % 23,9’a yükseldi.
Ocak-Mart döneminin payı ise aynı sürede % 21,7'den % 19,0'a, ardından %
12,2'ye geriledi. Ekim, üç yılın da en yoğun ayı oldu: 2025 yılında yıllık
misafirlerin %12,8'i, yabancı misafirlerin % 15,6'sı Ekim ayında geldi.
|
|
2023 |
2024 |
2025 |
|
Ocak |
%7,8 |
%5,1 |
%4,4 |
|
Şubat |
%6,3 |
%6,4 |
%4,6 |
|
Mart |
%7,6 |
%7,4 |
%3,2 |
|
Nisan |
%7,3 |
%10,2 |
%10,2 |
|
Mayıs |
%8,6 |
%9,2 |
%10,7 |
|
Haziran |
%7,2 |
%7,4 |
%8,2 |
|
Temmuz |
%7,3 |
%7,9 |
%8,3 |
|
Ağustos |
%9,8 |
%9,5 |
%10,0 |
|
Eylül |
%10,2 |
%10,4 |
%11,1 |
|
Ekim |
%11,1 |
%11,0 |
%12,8 |
|
Kasım |
%9,8 |
%8,8 |
%9,5 |
|
Aralık |
%7,0 |
%6,5 |
%7,1 |
Yabancı ve yerli
turistlerin farklı aylarda yoğunlaştığını vurgulayan Prof. Dr. Bertan, yabancı
turistlerin daha çok Nisan-Mayıs ile Eylül-Ekim aylarında geldiğini söyledi. Ekim
ayında tesise gelen yabancı turist oranı 2023 yılında % 70,2, 2024 yılında %
71,4, 2025 yılında % 65,8 oldu; yerli turist oranı ise aynı yıllarda % 29,8, %
28,6 ve % 34,2'de kaldı.
Aralık-Ocak-Şubat döneminde tablo tersine dönüyor: bu aylarda yabancı turist
oranı % 29-50, yerli turist oranı % 50-71 aralığında. Yerli turistler en çok
Aralık-Ocak-Şubat ve Temmuz aylarında öne çıkıyor.
Tesise Geliş Sayısı
Arttı, Ortalama Kalış Süresi Azaldı
Ortalama kalış süresinin
uzun dönemde arttığını ancak son yıllarda gerilediğini belirten Prof. Dr.
Bertan, ortalama kalış süresinin 2006-2015 döneminde ortalama 1,21, 2016-2019
döneminde 1,41, 2022-2025 döneminde 1,56 olduğunu aktardı. Ortalama kalış
2021'deki 1,66’lık zirvenin ardından her yıl düşerek 2025 yılında 1,47’ye indi.
Yabancı turistin kalışı 2024 yılındaki 1,47’den, 2025 yılında 1,28 düşerek
%12,9 kısaldı. Yerli tursitin kalışı ise 1,72’den 1,68’e düşerek % 2,3 azaldı.
2025 yılında Nisan-Ekim döneminde kalış 1,39-1,49 geceye geriledi ve önceki iki
yılın 1,51-1,61 gecelik düzeyinin altında kaldı. En uzun kalış ise kış
aylarında görüldü: Ocak'ta 1,72, Şubat'ta 1,66, Mart'ta 1,65 gece.
|
|
Yabancı |
Yerli |
|
2023 |
1,49 |
1,71 |
|
2024 |
1,47 |
1,72 |
|
2025 |
1,28 |
1,68 |
Prof. Dr. Bertan, il
genelinde doluluk oranının 2019 yılında zirve yaptığını, 2025 yılında ise
%47,9'dan %37,4'e inerek 10,5 puan gerilediğini söyledi. 2024 yılında altı ayda
yüzde 50'nin üzerine çıkan doluluk, 2025 yılında yüzde 50'yi aşmadı ve Ocak ayı
dışındaki bütün aylarda 2024 yılının altında kaldı. 2025 yılındaki %38,0'lık
doluluğun %52,8'ini yerli, %47,2'sini yabancı turistlerin konaklamaları
oluşturdu. İlçeler arasında yalnızca Çivril'de doluluk oranı arttı (%30,1'den
%31,4'e). En sert düşüşler Çameli (19,4 puan), Bekilli (13,0 puan),
Merkezefendi (11,2 puan), Tavas (10,6 puan), Acıpayam (9,7 puan) ve
Pamukkale'de (9,5 puan) yaşandı.
Yatak Kapasitesi Üç Yılda
Yüzde 11,4 Büyüdü
Kapasite verilerine de değinen Prof. Dr. Bertan, toplam yatak sayısının 2023 yılında %1,8, 2024 yılında %4,8, 2025 yılında %4,4 artarak 2022-2025 döneminde %11,4 büyüdüğünü belirtti.
|
|
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|
İşletme belgeli |
41 |
41 |
52 |
60 |
|
İşletme belgeli yatak |
7.203 |
7.203 |
7.990 |
9.128 |
|
Basit konaklama |
113 |
112 |
111 |
100 |
|
Basit konaklama yatak |
6.214 |
6.460 |
6.332 |
5.824 |
|
Toplam yatak |
13.417 |
13.663 |
14.322 |
14.952 |
|
|
Tesis |
Yatak |
|
1 yıldızlı |
%0,6 |
%1,1 |
|
2 yıldızlı |
%2,5 |
%1,8 |
|
3 yıldızlı |
%9,8 |
%10,2 |
|
4 yıldızlı |
%6,1 |
%10,7 |
|
5 yıldızlı |
%7,4 |
%33,8 |
|
Diğer |
%73,6 |
%42,3 |
|
Toplam |
%100 |
%100 |
Prof. Dr. Bertan: “Denizli'deki 163 tesisin yüzde 7,4'ünü oluşturan 5 yıldızlı tesisler, yatakların %33,8'ine sahip. Yalnızca Pamukkale'deki 5 yıldızlı termal oteller ildeki yatakların %20,7'sini oluşturuyor. Tesislerin yüzde 73,6'sını oluşturan diğer tesisler ise yatakların %42,3'ünü barındırıyor. Denizli ilinde tesislerin yatak kapsitesinin %83,6’sı Pamukkale ilçesindeki tesislere bulunmakta.”
Turistlerin Yüzde 87,7'si
Pamukkale’de
Turizm hareketinin
Pamukkale’de yoğunlaştığına dikkat çeken Prof. Dr. Beratn, 2025 yılı ildeki
yatakların yüzde 83,6'sı, tesise gelenlerin yüzde 87,7'si, gecelemelerin yüzde
86,3'ü Pamukkale ilçesinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi.
|
Tesis |
Yatak |
Tesise gelen |
Yerli |
Yabancı |
Ort. kalış |
Doluluk |
|
|
Pamukkale |
121 |
13.162 |
%87,7 |
%39,3 |
%60,7 |
1,44 |
%39,6 |
|
Merkezefendi |
12 |
1.134 |
%7,7 |
%92,6 |
%7,4 |
1,56 |
%39,7 |
|
Sarayköy |
4 |
410 |
%0,8 |
%95,4 |
%4,6 |
1,81 |
%16,8 |
|
Çivril |
6 |
380 |
%2,2 |
%98,4 |
%1,6 |
1,61 |
%31,4 |
|
Acıpayam |
5 |
186 |
%0,4 |
%91,2 |
%8,8 |
1,92 |
%16,1 |
|
Tavas |
4 |
106 |
%0,3 |
%99,4 |
%0,6 |
2,09 |
%20,9 |
|
Bekilli |
2 |
102 |
%0,4 |
%100 |
%0,0 |
2,01 |
%29,6 |
|
Çameli |
4 |
100 |
%0,2 |
%99,8 |
%0,2 |
1,72 |
%12,1 |
|
Buldan |
2 |
64 |
%0,1 |
%94,0 |
%6,0 |
2,00 |
%23,5 |
|
Honaz |
1 |
50 |
%0,1 |
%95,8 |
%4,2 |
2,40 |
%15,0 |
|
Beyağaç |
1 |
30 |
%0,0 |
%97,0 |
%3,0 |
1,71 |
%10,6 |
|
Serinhisar |
1 |
28 |
%0,1 |
%93,7 |
%6,3 |
1,99 |
%26,1 |
|
Toplam |
163 |
15.752 |
%100 |
%46,1 |
%53,9 |
1,47 |
%38,0 |
Tesislerde konaklayanların %87,7’si Pamukkale ilçesinde bulunan konaklama
işletmelerinde kalmaktadırlar. Yabancı gelişlerin yüzde
98,7'si, yabancı gecelemelerin yüzde 98,2'si de Pamukkale ilçesindeki
tesislerde. Merkezefendi ile birlikte iki ilçenin tesise gelendeki payı yüzde
95,4'e ulaşıyor. Diğer on ilçe yatakların %9,2'sine sahip olsa da misafirlerin
yalnızca %4,6'sını ağırlıyor.
Pamukkale ilçesinde
misafirlerin %60,7'si yabancı, %39,3'ü yerli. Diğer bütün ilçelerde ise yerli
turist oranı %91'in, yabancı turist oranı %9'un altında. Yerli turist Tavas ilçesinde %99,4 (yabancı %0,6), Çameli ilçesinde %99,8
(yabancı %0,2), Bekilli ilçesinde %100. En kısa kalış Pamukkale ilçesinde (1,44
gece; yabancı 1,28, yerli 1,70 gece), en uzun kalış ise Honaz (2,40), Tavas
(2,09) ve Bekilli ilçelerinde (2,01 gece) görülüyor. Pamukkale ilçesi dışındaki
tesislere gelen yabancı turistler, yabancı turistlerin yalnızca %1,3'ünü
oluştursa da bu ilçelerde 2-3 gece kalıyor. 2025 yılında doluluk oranı
Merkezefendi ilçesinde %39,7, Pamukkale ilçesinde %39,6 olurken Beyağaç
ilçesinde %10,6'da, Çameli ilçesinde %12,1'de kaldı.
Değerlendirmesini sonuçlandıran Prof. Dr. Bertan, son olarak şunları söyledi: “Doluluk Oranının ve Ortalama Kalış Süresinin artırılmasında ‘Denizli Turizm Yol Haritasında Yer Alan Eylem Planları (2026-2030)’ büyük önem taşımaktadır.”