PAÜ’nün Ortağı Olduğu 21. Yüzyıl Becerileri Konulu Projeye İtalya’da Start Verildi

Erasmus+ Programı Yükseköğretimde Stratejik Ortaklıklar (KA203) Faaliyeti kapsamında Pamukkale Üniversitesi’nin de ortağı olduğu, “21st Century Skills: Changing the Approach to Teaching in Higher Education” isimli projenin başlangıç toplantısı İtalya’nın Busto Arsizio kentinde yapıldı.

Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Duru, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asuman Duatepe Paksu ve Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sibel Duru’nun katıldığı toplantıda, Pamukkale Üniversitesi tanıtım filmi oldukça ilgi gördü.  Projenin yol haritasının belirlendiği toplantıda tüm ortaklar, proje kapsamında kendileriyle ilgili görev ve sorumluluklarının detaylarını paylaştı. Her bir ülkenin 21. yüzyıl becerileriyle ilgili ülke raporlarını paylaşmasının ardından, proje yöntem bilimi ve her bir beceriye yönelik geliştirilecek eğitim programının kuramsal/kavramsal çerçevesi, içeriği ve kapsamı yanında etik konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. 

İki yıl sürecek proje organizasyonunda İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (Türkiye), Pamukkale Üniversitesi (Türkiye), Fundacion Universidad San Jorge (İspanya), Smarthink Srl (İtalya), Eğitim ve Gençlik Çalışmaları Enstitüsü Derneği (Türkiye), Sofiiski Universitet Sveti Kliment Ohridsky (Bulgaristan) ve Ceska Zemedelska Univerzita V Praze (Çekya) yer alıyor. Projeyle üniversite-sanayi işbirliği kapsamında üniversite öğrencilerinde 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında ayrıca, sanayinin ihtiyaç duyduğu 21. yüzyıl becerilerine sahip nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasına ve uzun vadede üniversite öğrencilerinin istihdamına katkıda bulunulması hedefleniyor. Projeyle ilgili ikinci toplantı haziran ayında Bulgaristan’da (Sofiiski Universitet Sveti Kliment Ohridsky) yapılacak.

 

İlgili Haberler