PAÜ’den TÜBİTAK Destekli Projeyle Tekstil 3D Yazıcı ile Tanışacak

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Ayşe Özkal’ın yürütücülüğünü üstlendiği TÜBİTAK destekli ‘‘Denizli’de Tekstil Kültür ve STEAM ile Harmanlanıyor’’ adlı proje ile Denizli’nin yöresel tekstil ürünleri 3D yazıcı ile tanışacak.

Tekstilin anavatanı Denizli’de sektörde yaşanan nitelikli insan kaynağı ihtiyacı ve üniversitelerde tekstil mühendisliği bölümlerine tercihlerin giderek azalması Denizli’nin, sektörün ve dolayısıyla Türkiye’nin son dönemde önemli bir problemini teşkil etmekte. Bu problemin ileriye dönük olarak azalmasına çözüm olabilecek proje çalışmaları Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından üniversite-sanayi işbirliği ile yürütülmekte. Bu projelerden biri de Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından eğitim odaklı olarak yürütülenTÜBİTAK destekli ‘‘Denizli’de Tekstil Kültür ve STEAM ile Harmanlanıyor’’ projesi oldu. Bu proje ile lise öğrencilerinde yenilikçi uygulamaların, moda ve tasarımcı düşünmeninve çok disiplinli çalışmaların önemi konusunda farkındalık oluşturmak, Buldan’ın geleneksel kumaşlarını tanıtmak ve tekstil alanına ilgi uyandırarak Tekstil Mühendisliği Bölümü’nün tanıtılmasına katkıda bulunmak amaçlanmakta.

Projenin yürütücülüğünü üstlenen Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Ayşe Özkal proje ile ilgi verdiği bilgilerde şunları kaydetti: ‘‘Tekstil sektörü Denizli’mizin can damarlarından biridir. Farklı kesimler tarafından daha önce de pek çok kere ifade edildiği gibi katma değeri yüksek, AR-GE kapsamında değerlendirilebilecek yenilikçi, moda trendi oluşturma potansiyeli olan ürünlerin yetersizliği, hemen her kademede kalifiye eleman eksikliği ve özellikle tekstil mühendisliği bölümlerinin tercih edilirliğinin giderek azalması sektörün, bölümümüzün ve dolayısıyla ülkemizin problemleri arasındadır. Üniversite öncesi eğitim ayağından bakıldığında ise yeni trend eğitim sistemlerinde STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik); yaparak ve uygulayarak öğrenmenin, bütün bu disiplinleri birbiriyle ilişkilendirerek öğrencilere gerekli farkındalık ve uygulama kabiliyeti kazandırmanın çok önemli olduğu fakat bu yaklaşımları uygulamak için okullardaki mevcut imkanların her zaman yeterli olmadığı görülmektedir. Bu proje ile Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü olarak hem bölümümüze hem de milli eğitim ve orta vadede özel sektöre küçük de olsa bir katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz.’’

Öğr. Gör. Ayşe Özkal sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Ana etkinlik olarak 3 boyutlu yazıcılar ile Denizli’nin kültürel miraslarından sayılan ‘Buldan bezi’ ürünler üzerine baskılar yapacağız. Bunun için öğrenciler 3 boyutlu tasarım programlarını ve 3 boyutlu yazıcıları kullanacaklar. Kullanacağımız yazıcılar Denizli’de üretilmektedir. Gerçekleştirilecek olan diğer etkinlikler arasındabatik boyama ve masa üstü tezgâhlarla el dokuması da olacak. Ayrıca öğrencilere, proje kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler esnasında kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, bunların sarf malzemeleri ve tasarım programlarının sadece kullanıcı ve uygulayıcısı değil aynı zamanda bunlarınüreticisi olabilecekleri motivasyonunu davererek öğrenim hayatlarının devamında ve kariyer hayatlarında edindikleri bu farkındalık doğrultusunda çalışmalarını arzu ediyoruz. Başlangıç projesi olarak değerlendirilecek bu proje inşallah daha sonra yapılması planlanan projeler için bir pilot çalışma mahiyetinde olacaktır.”

Üniversite –Sanayi İşbirliği

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi, Denizli’de 3D yazıcı imalatı yapan ROBOTURK ve Pamukkale Teknokent A.Ş. firmalarından Etkin Teknolojiler’in de desteklediği projede alanlarında uzman olan Öğr. Gör. Mete Okan Erdoğan, Dr. Öğr. Üyesi Nezahat Belen, Bilişim Öğretmenleri Seyfullah Olgun ve Ahmet Kaçar, Mustafa Ali Güner, Serhat Duras, Egemen Mert eğitmen olarak görev alacak.

Proje yürütücüsü Öğr. Gör. Ayşe Özkal ve proje uzmanları Prof. Dr. Gürkan Semiz, Doç. Ayşegül Koyuncu Okça ilk adım olarak MÜSİAD Denizli Şubesi ile gerçekleştirdikleri proje tanıtım toplantısında projenin amacını, kapsamını, içeriğini derinlemesine anlattılar. Öğrencilerin Buldan bezine 3D yazıcılar ile baskı yapacağı projeye heyecanla başvuruları beklemekte olduklarını ifade ettiler.

Proje ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için:www.tekstilde3D.com

İlgili Haberler