PAÜ Hastanesi Sağlığına Kavuşturdu

14.08.2018

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında farklı bölgelerinde anevrizma (balonlaşma) gelişen hastanın üçüncü ameliyatı da başarıyla gerçekleştirildi.

Daha önce Abdominal Aort Anevrizması (Karın ana damarında balonlaşma) ve İliak Arter Anevrizması (Bacak ana damarında balonlaşma) nedeniyle ameliyat edilen 59 yaşında Cemil Araçı isimli hasta Torakoabdominal Anevrizma (karın ile göğüs arasındaki damarda balonlaşma) nedeniyle yapılan başarılı ameliyat sonrası sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Prof. Dr. Gökhan Önem, Dr. Yiğit Gökhan Tanrısever ve Dr. Serkan Akcan’dan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyatla ilgili Prof. Dr. Gökhan Önem yaptığı açıklamada şunları söyledi. “İki kez damarlarında balonlaşma nedeniyle ameliyat ettiğimiz hastamız sırt ve bel ağrısı nedeniyle başvurdu. Yaptığımız incelemede karın ile göğüs boşluğu arasındaki ana damarda balonlaşma ve yırtılma tespit ettik. Durumun hayati tehlike oluşturması nedeniyle hastamızın onayını alarak bu riskli ameliyatı yapmaya karar verdik. Böbrekleri, bağırsakları, karaciğeri ve omuriliği besleyen damarların balonlaşma bölgesinden çıkması ve daha önce geçirilmiş ameliyatlar yapılacak ameliyat için teknik zorluklara yol açıyordu. Kalp ve Damar Cerrahisinin en zorlu ameliyatlarının başında gelen bu ameliyatta özel teknikler kullanarak ameliyat sırasında organların hasar görmemesini sağladık.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalının Ege Bölgesinde bu tür ameliyatların yapıldığı sayılı merkezlerden biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gökhan Önem, damarlarında ileri balonlaşma olan hastaların yırtılma oluşmadan tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.


İlgili Haberler