3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası

05.09.2018

Yurdumuzda her yıl olduğu gibi bu yılda “3-9 Eylül” tarihleri arasında “Halk Sağlığı Haftası” kutlanmaktadır. Bu hafta içinde, her bireye tek tek sağlığın önemi anlatılması hedeflenmektedir.

Halk Sağlığı AD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurhan Meydan Acımış haftanın önemini şöyle açıkladı; Sağlık, sadece hastalıkların olmaması değildir. Sağlık, bireylerin bedenen, ruhen, sosyal yönden tam bir iyilik halini tanımlar. Teknolojik gelişimlerin çığır açtığı, bilim insanların yeni buluşlar yaptığı günümüzde sağlığı henüz kaybetmeden koruyabilmek esastır. İnsanlar yaşlansalar bile sağlıklı kalabilmeyi, bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik dönemlerini iyi geçirebilmeyi, henüz hasta olmadan sağlıklı olmayı öğrenmelidirler. Eğitimdeki okullaşma oranının yükselmesi, kız çocuklarının okula gönderilmesi, bilhassa anne okuryazarlığının artması toplum içinde sağlığın iyileşmesine ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi sayılmalıdır. Ne mutlu ki; sağlık alanında bize kolaylıklar sunan gelişmeleri kolayca izleyerek; gelişmiş tesis olanakları, donanımlı personel, güler yüzlü hekim ve sağlık çalışanları ile hizmette yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Toplum olarak sağlıkta dünya hedeflerinin gerisinde kalmayı elbette istemeyiz. Bu yüzden, ülke olarak içinde bulunmaktan gurur duyduğumuz, Avrupa Birliğinin katılımcı, hak temelli sağlık algısına ihtiyacımız vardır. Bu hafta işte tam da bu yüzden önemlidir. Hafta boyunca Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni kavramları ile tanışacağız. 2020 yılı için belirlenen Sağlık Hedeflerini konuşacağız. Her ne kadar Halk Sağlığı sorunları giderek artsa da, bölgede gurur vesilesi olmak adına; bulaşıcı olmayan ölümcül hastalıklara, tırmanan alkol ve tütün kullanımına, obezite ile artan kilolara dur demeliyiz.

“Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri” denilen kavramlarla tanışmaya hazır olanlar için Halk Sağlığı haftası size büyük fırsatlar sunacaktır. Hafta boyunca Üniversite içinde bir dizi etkinlikler düzenlenmesi planlanmaktadır. Bölgede yükselen değer olmaya devam eden “Pamukkale Üniversitesi”  Halk Sağlığında en iyi olmayı hedeflemektedir.


İlgili Haberler