Rektör Kutluhan Engelli Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, PAÜ’de öğrenim gören engelli öğrencilerle bir araya geldi. Toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında üniversite olarak en önemli hedeflerinden birinin engelsiz üniversite olmak olduğunu ifade eden Rektör Kutluhan, daha sonra öğrencilerden gelen talepleri dinledi.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, yüz yüze eğitimin yeniden başladığı 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı’nda, PAÜ’de öğrenim gören öğrencilerle PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kısaç, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Çiçek, Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, daire başkanları ve engelli öğrenciler ile yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda ilk olarak, Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, ilk olarak Engelli Öğrenci Birimi ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Büber, özel gereksinimli bireylerin eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve kampüsteki tüm sosyal imkânlardan diğer bireylerle birlikte eşit bir şekilde faydalanması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Özel gereksinimli öğrencilerin, sınavdan sorumlu öğretim üyesinin bilgisi dâhilinde, sınava yardımcı araç ve gerekle girebileceklerini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, gerekli durumlarda sınavda yardımcı olabilecek, okuyucu ya da işaretleyici bir öğretim elemanın görevlendirilebildiğini hatırlattı. Engelli öğrencilerin ihtiyaç duydukları her an kendilerinin koordinatörlük olarak yanlarında olduklarını sözlerine ekledi.

Rektör Kutluhan: “Başarı kriterlerimizden biri de sizin mutluluğunuzdur”

Toplantıda konuşan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, en önemli hedeflerden birinin engelsiz üniversite olmak olduğunu hatırlatırken, bu konuda ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiklerini ifade etti. Engelli öğrencilerin taleplerini çok kısa bir sürede yönetim olarak kendilerine iletebilmeler adına bir mesajlaşma platformunda grup kurduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Kutluhan, öğrencilerden, bir engelle karşılaştıklarında bunu kendilerine bir an önce iletmelerini istedi. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan konuşmasına şöyle devam etti: “İnşaatlarımızın büyük bir kısmı bu konuda hazırlanan mevzuatlardan önce yapılmıştır. Bazı fiziki mekânların bu konuda düzenlenmesi mümkün görünmese de biz bu konuda alternatif çareler bulacağız. Bu bizim, asli sorumluluklarımız arasındadır. Bir üniversitenin medeni olmasını gösteren en büyük göstergelerden biri engelsiz üniversite olabilmesidir. Her biriniz ne kadar mutluysanız, bizim başarımız da o kadar yüksektir. Karşılaştığınız sorunları bizlere iletmeniz son derece önemli. Bu sorunların çözümü konusunda elimizden geleni yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Hepinize mutlu bir hayat temenni ediyorum.”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, konuşmasının ardından geçtiğimiz eğitim öğretim yılında mezun olan PAÜ öğrencileri; Tuğçe Ustacı ve Bayram Helvacı’ya mezuniyet belgelerini takdim etti.

Toplantı daha sonra engelli öğrencilerin taleplerinin dinlenmesi ve ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

İlgili Haberler