Kazakistan Alikhan Bokeikhan Üniversitesi ile PAÜ Arasında Bir Protokol İmzalandı

10.07.2024

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ile Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Shyryn Kurmanbayeva tarafından mevcut Erasmus+ anlaşma sayılarının artırılmasını, personel ve öğrenci değişim programlarının geliştirilmesini ve ortak lisans programlarının artırılmasını kapsayan bir protokol imzalandı.

Yapılan protokol ile her iki Üniversitenin öğrencileri için eğitim fırsatlarının genişletilmesi, Türkiye Cumhuriyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti arasında kültürlerarası ve akademik alışverişin teşvik edilmesi, taraflar arasında araştırma ve yenilik alanındaki iş birliğinin genişletilmesi, bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi gibi çeşitli amaçlar hedefleniyor.

PAÜ Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odasında gerçekleştirilen protokol törenine PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Shyryn Kurmanbayeva, Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alexander Sergeevich Koichubaev, Eğitimden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Airat Bazenov,  Filoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kuralai Toktarovn Tulebayeva, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar ile Prof. Dr. Turan Karadeniz, PAÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nergis Biray, PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Onur Kulaç katıldı.

Mütevelli Heyeti Başkanı Kurmanbayeva: “Bu protokol ile birlikte bu kardeşliği temellendirmek için daha çok şey yapacağız.”

Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Shyryn Kurmanbayeva PAÜ ile gerçekleşen protokol hakkında şunları ifade etti: “Sayın Rektörüm, Kazakistan’ın Abay eyaletinden büyük selam getirdim. Türk ve Kazakların kardeş olduğu sözü çok doğru bir sözdür. Bu protokol ile birlikte bu kardeşliği temellendirmek için daha çok şey yapacağız. Alikhan Bokeikhan Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi birlikte gelecekte birçok işe birlikte imza atacaktır. Bu konuda size büyük teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.”

Rektör Kutluhan: “Kazak dostlarımız ve bizler bu anlaşmanın pratiğe dönmesi noktasında inşallah uygulama alanları bularak bu anlaşmanın gereğini yerine getiririz.”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yapılan protokol hakkında şunları dile getirdi: “Bugün Alikhan Bokeikhan Üniversitesi’nden Kazak misafirlerimiz ile birlikteyiz. Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Shyryn Kurmanbayeva, Rektör ve Rektör Yardımcıları ile beraberiz. Şu anda imzalamış olduğumuz anlaşma ile iki üniversite arasındaki ilişkileri geliştirmek, iki ülke arasındaki bilimsel faaliyetleri arttırmak maksatlıdır. Kazak dostlarımız ve bizler bu anlaşmanın pratiğe dönmesi noktasında inşallah uygulama alanları bularak bu anlaşmanın gereğini yerine getiririz. Bu anlaşmayı Pamukkale Üniversitesi adına imzalamaktan da oldukça mutluyuz.”

Rektör Prof. Dr. Alexander Sergeevich Koichubaev: “Bu protokol iki ülkenin de tarihine iz bırakacak bir iş birliğidir.”

Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alexander Sergeevich Koichubaev yapılan protokol hakkında şunları söyledi: “Alikhan Bokeikhan Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi arasında akademik ilişkilerimiz on yıl kadar önce başlamış olup, o günden bugüne kadar birçok görüşme; öğrenci, öğretim üyesi ve çokça değişim programları gerçekleştirilmiştir. Bir önceki görüşmemiz Kazakistan topraklarında yapılmıştı, bugün ise Türk topraklarında bu görüşmeyi gerçekleştirerek iş birliklerimizi arttırarak sürdürmeye devam ediyoruz. Bu protokol iki ülkenin de tarihine iz bırakacak bir iş birliğidir. Bunun için çok mutluyuz.”

İlgili Haberler