Üroloji Anabilim Dalından Bir Başarı Daha

Üroloji Anabilim Dalı , yaklaşık 4 yıldır yanak içinden doku alarak yaptıkları idrar yolu (üretra) darlığı ameliyatlarındaki başarılı serileri, üroloji alanında dünyanın en önemli dergilerinden “World Journal of Urology” de yayınlanarak daha önce bir başarı elde etmişlerdi. PAÜ Hastanesi Üroloji AD. Öğretim Üyeleri yaptıkları tedaviler ile yeni bir ödül almaya hak kazandılar.

PAÜ Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Zafer Aybek ve Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, kadınlarda tekrarlayan idrar yolu (üretra) darlıklarının tedavisi için geliştirdikleri cerrahi teknik ile Antalya’da düzenlenen 6. İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi kongresinde video bildiri dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Ödül ile ilgili olarak,  Prof. Dr. Aybek, “Kadınlarda bu sorun oldukça nadir görülüyor ve tanısı zaman zaman zor olabiliyor. Anabilim dalımızda erkeklerde idrar yolu darlıklarını özellikle ağız içinden aldığımız bukkal mukoza dokusu ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi ediyoruz. Erkek hastalardaki deneyimimizi kadın idrar yolu darlıklarında uygulayarak yeni bir teknik geliştirdik. Bu yöntemle ameliyat ettiğimiz 7 hastanın tamamında başarılı sonuçlar elde ettik. Ödül aldığımız için de çok mutluyuz.” dedi.

Doç. Dr. Zümrütbaş ise bu ödülü almamızda katkısı olan tüm ekibe teşekkür ederek çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

 

 

İlgili Haberler