Rektör Prof. Dr. Bağ’dan 4 Şubat Mesajı

04.02.2019

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 88. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı:

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında ve aziz milletimizin birlik ve beraberlik içinde verdiği bağımsızlık mücadelesiyle;  zor şartlar altında ve çeşitli imkânsızlıklara rağmen kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk yurt gezilerine çok önem vermiştir.  Bu gezilerde bizzat halkın arasında yer alarak çeşitli konularda halkın görüş, düşünce ve sorunlarını dinleyerek devlet ile millet arasındaki bağı güçlendirmeye ve her daim canlı tutmaya çalışmıştır.  

Milli Mücadele’nin ardından hem Milli Mücadele’nin yaralarının bir an önce sarılması hem de bilim, sanayi, kültür, bayındırlık gibi alanlarda atılımların bir an önce yapılması gerektiğini düşünen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bunun temini için atılacak adımların halka en iyi ve en doğru şekilde anlatılmasından geçtiğinin bilincindeydi. Bu sebeple Ulu Önder Atatürk, ülkenin adım adım her toprağına ayak basarak yurt gezilerine hız vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu doğrultuda yaptığı gezilerden biri de ‘Büyük Ege Gezisi’ adı verilen gezi programıydı. Bu gezi programı dâhilinde Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 4 Şubat 1931 günü Denizli’mize teşrif etmiş ve Denizli halkı ile bir araya gelmiştir. Milli Mücadele Dönemi’nde Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin yaktığı ateşle kurtuluşun en önemli kentlerinden birisi olan Denizli, Milli Mücadele’nin en başında Başkomutanı’nın yanında olduğunu göstermiş ve bu haklı gururla Ulu Önderimizi ağırlama şerefinin mutluluğunu ve gururunu yaşamıştır.

Bugün Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’mizi şereflendirişinin 88. yıldönümünün mutluluk ve gururunu ilk günkü heyecanla yaşamaya devam ediyoruz. Tarihimizde olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatanımızın bağımsızlığı ve ulusumuzun birliğine kastedecek içeride ve dışarıdaki tüm düşmanlara karşı ordumuz ve milletimiz yekvücut olarak mücadele vermeye devam etmektedir ve devam edecektir.

Pamukkale Üniversitesi ailesi olarak bizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedef doğrultusunda ve Cumhuriyetimizi emanet ettiği Türk gençliği ile ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne yükselmesi ve 2023 hedefleri doğrultusunda bilim, sanayi ve teknolojide söz sahibi bir ülke olması için aklın ve bilimin ışığında çalışmalarımızı yılmadan sürdüreceğiz.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.” diyerek ülkemizi ve geleceğimizi emanet ettiği gençlerimizin iyi bir eğitim alabilmeleri ve başarı ile eğitimlerini tamamlayabilmeleri, vatanına ve milletine faydalı birer birey olarak ülkemizi hedeflerine taşıyacak çalışmaları gerçekleştirebilmelerinin en öncelikli amacımız olduğunu belirtmek isterim. Bu vesile ile başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın bütünlüğünü, cumhuriyetimiz ve demokrasimizi korumak adına canlarını feda eden tüm şehitlerimize minnet ve şükranlarımı sunarken, kendilerini rahmetle anıyorum.

Saygı ve selamlarımla…”

İlgili Haberler