Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “Denizli Büyükşehir Belediyesi ile İftar’a Doğru” Programına Konuk Oldu

25.03.2024

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale TV ortak yayını ile DEHA, DRT ve World Türk ekranlarında seyirci ile buluşan “Denizli Büyükşehir Belediyesi ile İftar'a Doğru” Programında Ali Sürücüoğlu’nun konuğu oldu.

Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii ve Külliyesi’nde düzenlenen program musiki ile başladı. Musiki sonrası sohbet, Ali Sürücüoğlu’nun “Ramazan’da genelde böyle enerjiler insan soluk olur ama size bakıyorum, ekip arkadaşlarıma bakıyorum böyle bir cam gibi. O cam gibi gözleri, yüzleri görünce bana da bir enerji geliyor buradan. Ramazan ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktaran Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan şunları ifade etti:

Rektör Kutluhan: “Ramazan her insan kalbiyle diliyle beyniyle aynı düşünmeye başlıyor. İçindeki tüm âlemi tek alem olmaya başlıyor.”

“Çünkü Ramazan gerçekten müthiş bir olay Peygamberimizin Ramazan’a ulaştır duası hamdolsun bizde de aynı şekilde başlıyor. Ramazan’a ulaştığı sürede demek ki bu Ramazan çok önemli bir şey yani. Şimdi o kadar önemli bir şey ki iki milyar Müslüman aynı anda kalpleri atıyor yani aynı anda dua ediyor yani ruhlar bütünleşiyor. Biraz önce dediğim gibi insanın içiyle dışı aynı olmaya başlıyor, saydamlık yaşıyor temizleniyor. Mükemmel bir olay. Dolayısıyla herkesin Ramazanını ben de kutluyorum Allah bayrama ulaştırsın diyelim inşallah.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan: “Moda olan bir diyet sistemi var ‘Intermittent Fasting’ (IF). Bilimsel çalışmalar, 14-16 saat arasında aç kalan insanın vücudundan kansere yol açabilecek zararlı metabolitlerin, kötü materyallerin yok edildiğini göstermektedir.”

Rektör Kutluhan konuşmasının devamında  “Şu anda biliyorsunuz moda olan bir diyet sistemi var intermittent fasting (IF). İşte bir gün 16 saat ya da 14-16 saatlik aç kalma ile yapılan bir diyet. Şimdi burada çok önemli bir şey ortaya çıkıyor. Biz zannediyoruz ki Ramazan ruhumuza şenlik. Öyle zannediyoruz ama bunu yıllar yüz yıllar önce Peygamberimiz demiş ve biz şimdi bunu yine batıdan öğreniyoruz. 16 saat aç kalan insan vücudunda kansere çevirecek tüm metabolitlerin o kötü materyalin hepsinin yok edildiği ve açlığın insan vücudu için sıhhat sağladığı başka bir ifadeyle sağlık için çok iyi bir reçete olduğu şu anda ortaya konuldu. Dolayısıyla ruhlara gıda olan Ramazan’ın aynı zamanda vücudumuza da gıda olduğu tespit edildi. Şimdi orada bir şey var. O da şu: IF diyeti yapanların oruçları-anlaşılması için oruç diyorum- biraz gece vakti tutuluyor. Yani gece akşam sekizden sonra kesiyor ertesi gün öğlene kadar. Ama bizimki tam tersi. Bizim aç kalmak gündüz. Yani oradaki farkı bizim bulmamız lazım. Buraya gelirken aklıma geldi. Bu çalışmayı bizim yapmamız lazım. Yani gece orucu tutanlarla gündüz oruç tutanlar arasında vücutta ne fark var? Bu dehşet bir şey. Bunun mutlaka farklı olduğunu biz bulacağız.” şeklinde konuştu.

Rektör Kutluhan: “Bir hadis-i şerif ‘Müslümana dünya cehennemdir, ahirette cenneti vardır’ der”

Gazze ve Doğu Türkistan’da yaşanan katliamlara da değinen Rektör Kutluhan şunları ifade etti: “Bu Ramazan’a tabi biraz gönlü yine buruk girdik. Gazze olayları devam ediyor. Siyonizm’in vahşeti devam ediyor. Gerçekten bilmiyorum yani. İnşallah hallolur diye düşünüyoruz. O bizim yüreklerimizi burkan bir olay. Ramazan dualarıyla inşallah. Şöyle bir hadis-i şerif var ‘Müslümana dünya cehennemdir, ahirette cenneti vardır.’ O hadis-i şerifi geçenlerde bir inceleme fırsatım oldu. Aslında durduğu yerde Müslümana niye cehennem olsun sorusu var? Yani o kadar enteresan bir şey ki. Ama dertlenirsen, Müslümanların derdiyle dertlenirsen gerçekten buruksun yani.  Sürekli bu derdi taşırsan, aslında Müslüman ölüm vakti gelene kadar derdi taşımak zorunda.

Rektör Kutluhan: “Pamukkale Üniversitesi olarak EGEKAF’24 ile seviye atladığımıza inanıyorum”

Programın sunucusu Ali Sürücüoğlu’nun EGEKAF’24 hakkındaki sorularına da yanıt verdi. Rektör Kutluhan, davetleri kırmayıp fuara özel konuşmacı olarak katılan; İlim Yayma Vakfı Başkanı Bilal Erdoğan’ın, Eski Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Tiyatrolar Genel Müdürü Tamer Karadağlı’nın ve özel sektörden gelen diğer konuşmacıların öğrencilere bilgi ve tecrübe aktarımı açısından oldukça doyurucu olduğunu ifade etti. EGEKAF 24’te düzenlenen birçok yarışmadan birisi olan Kur’an-ı Kerîm yarışmasında jüri üyeliği yapan Ali Sürücüoğlu’na katkılarından dolayı teşekkür etti.

Programın tamamını izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=kueCYFJ8Zdc

İlgili Haberler