Rektör Kutluhan’dan Kurban Bayramı Mesajı

15.06.2024

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında Doğu Türkistan ve Filistin’de yaşananlara değinen Rektör Prof. Dr. Kutluhan, İslam dünyasında süren bu zulmün sona ermesi temennilerinde bulundu.

“Bayramlar, insanlar arasında sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımlaşma bağlarımızı kuvvetlendiren, manevi hasletlerimizi geliştiren ve toplumsal dayanışmanın en üst seviyede yaşandığı müstesna günlerdir.

Bayrağı altında yaşamaktan her daim gurur duyduğumuz cennet vatanımızın kadim kültüründe var olan dayanışma, yardımlaşma, hoşgörü ve kardeşlik, dini bayramlarımızla daha da anlam kazanmaktadır. Bu değerli günlerin güzelliklerini ve mutluluğunu yaşarken, toplumumuzdaki yardıma muhtaç bireyleri hatırlamak, onların da yüzünde gülümsemeye vesile olabilmek son derece mühimdir.

Bugün, bereketin, huzurun, maneviyatın, hoşgörü ve kardeşliğin, paylaşımın arttığı bir Kurban Bayramı’na daha erişmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki sevinçler, ortak bir duygu haline geldiğinde daha çok değerlenir. Ve yine unutulmamalıdır ki bayramlar, aynı inancın etrafında birleşen iman kardeşliğinin bir tezahürü; İslam dünyasının evden eve, dilden dile, gönülden gönle akan bir muştusudur.

Kardeşlik ve dayanışma ikliminin güçlendiği; kişisel dargınlık ve kırgınlıkların bir kenara bırakılarak unutulduğu özel günler olan bayramlar, renk, dil ve coğrafya ayrımı gözetmeksizin, bütün insanlığın sevincine bakan ve de geçmiş ile gelecek arasında bağ kuran bir penceredir. Önemli olan bu bakış açısının değerleri ve de barındırdıklarıdır. Doğu Türkistan ve Filistin’de yaşananlar düşünüldüğünde, içerisinde olduğumuz bu mübarek günlerin, İslam dünyasında başta Gazze ve Doğu Türkistan olmak üzere, zulmün sona erdirmesini, ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyor; dünyada ve ülkemizde yaşanan acıların bir an evvel son bulmasını diliyorum.

Bu duygu ve düşünceler ile aziz milletimizin ve tüm Müslüman kardeşlerimizin Kurban Bayramı’nı yürekten kutluyor; bu bayramın, barış, mutluluk ve huzurun yeryüzüne hâkim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını temenni ediyorum. Selam ve saygılarımla...”

İlgili Haberler