Rektör Kutluhan Öğrenciler ile Bir Araya Gelmeye Devam Ediyor

03.06.2022

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, KYGM yurtlarında kalan öğrenciler ile gerçekleştirdiği söyleşilere bir yenisini daha ekledi. KYGM Fatma Yıldız Hanım Öğrenci Yurdunda öğrenciler ile keyifli bir söyleşi gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Kutluhan, öğrencilere “Karşınıza engeller çıksa bile denemekten asla vazgeçmeyin!” dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, her fırsatta öğrenciler ile bir araya gelerek onların merak ettiği sorulara tüm içtenliği ile yanıt vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Kutluhan, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYGM) Fatma Yıldız Hanım Öğrenci Yurdunda kalan PAÜ’lü öğrenciler ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman ve idarecilerin de katıldığı etkinlikte, öğrencilere başarıya giden yolda önemli tavsiyelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, öğrencilerden gelen soruları da yine tüm samimiyeti ile yanıtladı.

Söyleşi öncesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan öğrenciler ile ilk olarak akşam yemeğinde bir araya geldi. Yurt Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde yenilen yemekte Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan öğrenciler ile bir süre sohbet etti.

Rektör Kutluhan: “İnsanın, hayatta bir buluşu olmalı”

Akşam yemeğinin ardından gerçekleştirilen söyleşi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmalarından sonra kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan pandeminin sonrasında, yaklaşık iki yıllık bir aranın ardından öğrencilerle buluşabilmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederken, yoğun mesaisine rağmen her fırsatta öğrenciler ile bir araya gelmeye özen gösterdiğini belirtti. Sözlerinin devamında otuz yılı aşkın süredir devam mesleki kariyerini kısaca özetleyen Rektör Prof. Dr. Kutluhan, hayatının her alanında akademik düşünceye sahip olduğunu her şeyi sorguladığını söyledi. Sunumunda akademik düşünce ve anlayış konusuna değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, bu düşüncenin bir hayat tarzı olduğunu belirtti. Akademik düşüncenin, sonrada da kazanılabilir olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan sözlerinin devamında şunları söyledi: “Devletimiz, bugün geldiğimiz noktada icat yapmayı, fikri olan bireyleri destekliyor. Bugün daha ilkokuldan itibaren çocuklarımızı icat yapma konusunda teşvik ediyoruz. Şu anda biz diyoruz ki, icat yap, patent üret, buluş yap, önünü açalım diyoruz. Üniversitemizde de güzel bir projesi olana destek vereceğimi sık sık söylüyorum. Nitekim de birçok projenin önünü açtık. Bunların meyvelerini de inşallah üç beş yıla kadar almış olacağız. Uzayın derinliklerine bizim gitmemiz lazım. Gitmezsek, bize aktarılan ile yetinmek zorunda kalmaya mahkûmuz. İcadımızı da kendimiz yapalım. Başkalarına muhtaç olmayalım. Yaptığımız iş her ne olursa olsun, o işi ne kadar çok iyi öğrenirsek, o işte o kadar söz sahibi oluruz. Öğrenciler olarak sizlerin, Avrupa’yı ve Amerika’yı görmesi lazım. Neye sahip olduğumuzu ve daha iyi yapabilmek adına eksikliklerimizin neler olduğunu ancak böyle anlayabiliriz. Yaptığınız iş ya da sanat her neyse, oralarda nasıl yapılıyor bunu yerinde görmelisiniz. Öğrenciyken hepinizin gidip görmesini isterim. Balkanları yine görmenizi isterim. Yani, eskiden Osmanlı’nın hükümdarlık sürdüğü yerleri görmenizi isterim. Güçlünün yanında değil, her zaman haklının yanında olun. Akademik düşüncenin temelinde neden-sonuç ilişkisi vardır. Neden sorularının kendimize sormalıyız. Başarılı olmak için çok çalışmalıyız ve neden-sonuç ilişkisinin yanında muhakeme ve kıyas yapabilmeliyiz. Neden sorusu, bizlere inovasyona götürür. İnovasyon da kişinin kendini geliştirmesi ve yeni bir şeyler bulma anlamında son derece önemlidir. Örneğin, neden ben sınavda 100 alamıyorum sorusunu kendine sormalısın. Bunu sorduğunda kendini tanır, eksikliklerinin farkına varırsın. Demek ki az çalışıyorum. Biraz daha çalışayım dersin. Hayatta bir buluşunuz mutlaka olsun. Bir işi doğru yapan her işi yapabilir ve mesleki başarı da sosyal başarıyı arkasından getirir.”

Sunumunun ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, öğrencilerden gelen soruları tüm içtenliği ile yanıtladı. Öğrencilerden gelen bir soru üzerine vazgeçme konusuna değinen Rektör Prof. Dr. Kutluhan, “Karşınıza engeller çıksa bile asla vazgeçmeyin. Sabredin ve çok çalışmaya devam edin” dedi.  Söyleşinin sonunda öğrenciler ile sohbet eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, daha sonra öğrenciler ile birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlgili Haberler