Rektör Kutluhan “Hekimlerimiz ve Sağlık Çalışanlarımız İnsan Canına Şefkatle Dokunan Müstesna Kişilerdir…”

12.03.2021

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, insanların çaresiz anlarında yanında olan, kişinin canını ve sevdiklerini emanet ettiği ve bütün zorluklara karşın gece gündüz demeden fedakârane görevlerini yerine getiren sağlık çalışanlarının ‘14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, hekimlerin; sağlıklı yaşam hakkının tesis edilmesi ve sağlıklı toplumların devamlılığı noktasında uzun ve zorlu bir eğitim sürecinden geçtiğini ve hekimlerin bu yöndeki özverili çalışmalarının payının büyük olduğunu kaydetti.

“Hekimlerimiz doğrudan insana dokunan, şifaya vesile olan müstesna kişilerdir…”

“Geçmişi, günümüzden 5 bin yıl öncesine dayanan ve tarihin en eski meslekleri arasında yer alan hekimlik mesleği, medeniyetlerle birlikte gelişip günümüzde dünyaya egemen olan bilimsel tıbbı meydana getirmiştir” diyen Rektör Kutluhan, “insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturunu benimsemiş olan aziz milletimiz de takdir edecektir ki; elbette her meslek kutsaldır. Fakat hekimlerimizin bu noktada ayrı bir önemi ve yeri vardır. Hekimlerimiz doğrudan insan canına şefkatle dokunan, şifaya vesile olan müstesna kişilerdir. Öyle ki, Kovid-19 salgını ile mücadelede hekimlerimizin ne denli önemli bir konumda olduğunu bir kez daha görmüş olduk” ifadelerini kullandı.

“Teknolojideki gelişim hızı birçok hastalığı basit operasyonlarla tedavi edilebilir hale getirmiştir…”

Bilim ve teknolojide yaşanan gelişimlerin her alanda olduğu gibi tıp alanına da artık hızlı bir şekilde ulaştığını belirten PAÜ Rektörü Kutluhan, “teknolojideki hızlı gelişim, geçmişte teşhis edilmekte zorlanılan ya da tedavisi mümkün olmayan pek çok hastalığı basit operasyonlarla tedavi edilebilir hale getirmiştir” dedi.

“Denizli’miz ile birlikte sağlıkla büyümeye ve gelişim göstermeye devam edeceğiz…”

Rektör Kutluhan, mesajında, ayrıca; bilim ve şehir olgusuna da dikkat çekerek, “şehri ile birlikte var olan ve bilimin her alanında elde ettiği tüm çıktıları önce kentinin, sonra ise bölgesi ve ülkesinin faydasına sunma gayreti içinde olan Pamukkale Üniversitesi, sağlık alanında da Tıp Fakültemizin nitelikli eğitimi ve alanlarında uzman öğretim üyeleri ile geleceğimizin donanımlı sağlık ordusunun yetiştirilmesinde büyük gayret göstermektedir” dedi.

Güncel bilgi ve teknolojileri, tecrübeli hekim ve yardımcı sağlık personeli ile buluşturan Pamukkale Üniversitesi Hastanelerinin, başta Denizli olmak üzere çevre iller ve Ege bölgesinde, bireylerin nitelikli sağlık hizmeti alabilmeleri konusunda yoğun çaba sarf ettiğini kaydeden PAÜ Rektörü Kutluhan, “her geçen gün büyüyen ve sağlık alanında emin adımlarla ilerleyen Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri,  hedefleri arasında yer alan ve alt yapı çalışmaları devam eden yeni poliklinikler, merkezler ve belli alanlara hizmet verecek hastaneler ile diğer tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da Denizli’miz ile birlikte sağlıkla büyümeye ve gelişim göstermeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“Kovid-19 Pandemisi hekimlerimizin ne denli önemli bir konumda olduğunu bir kez daha göstermiştir…”

Bütün dünyayı etkisini altın alan Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarımızın yoğun mesai ve emek harcamış olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “hekimlerimiz bu süreçte salgın kaynaklı can kayıplarının önüne geçilebilmesi adına ailesi ve sevdiklerinden uzakta takdire layık bir özveri göstermişlerdir. Bu süreçte Üniversite Hastanemiz de İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte ilimizde salgının önlenmesi adına bütün imkânlarını seferber etmiştir” dedi.

“Milletimize ve insanlığa hizmet eden hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımıza minnettarız…”

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu duygu ve düşüncelerle yüce mesleklerini icra ederken şehit düşen sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, aramızdan ayrılmış olan tüm sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Onlara minnettarız.

Ayrıca ülkemizin dört bir yanında sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam edebilmesi için gece gündüz demeden aralıksız çaba gösteren, milletimize ve insanlığa hizmet eden başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın da ‘14 Mart Tıp Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum.”

İlgili Haberler