PAÜ’nün ‘Yeni Başlangıçlara Açılan Kapısı’ PAÜTERM’in Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

31.07.2023

Denizli’nin termal turizm merkezi olan Karahayıt Bölgesi’nde yer alan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Termal Rehabilitasyon Merkezi düzenlenen tanıtım toplantısı ile Denizli’ye ve sağlık turizmi ilgililerine tanıtıldı.

Denizli’nin sağlık turizmi çıtasını yükseltecek ‘Yeni Başlangıçlara Açılan Kapısı’ ve bir sağlık kompleksi olarak tasarlanan 34 bin 199 metrekarelik alanda kurulan Pamukkale Üniversitesi Termal Rehabilitasyon Merkezi, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen lansman organizasyonu ile tanıtıldı.

Pamukkale’nin Karahayıt Bölgesi’nde yer alan Pamukkale Üniversitesi Termal Rehabilitasyon Merkezi’nde (PAÜTERM) düzenlenen toplantıya Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, AK Parti Denizli Milletvekilleri; Cahit Özkan ve Nilgün Ök, Danıştay 12. Daire Başkanı Mahmut Doğan, Danıştay Üyesi Rasim Aytin, İdare Mahkemesi Başkanı Ali Hüküm, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar, Prof. Dr. M. Ensar Yeşilyurt, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki,AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Murat Özban, Acil Tıp Öğretim Üyesi PAÜ Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Murat Seyit, PAÜ Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon A.D. Başkanı – PAÜTERM Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Füsun Ardıç, PAÜ Tıp Fakültesi Dermotoloji A.D. Öğr. Üyesi Prof. Berna Şanlı, Ticaret Bakanlığı Sağlık ve Seyahat Hizmetleri Daire Başkanı Tarık Aksoy, Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy, protokol üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Açılışta konuşma yapan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan şunları ifade etti: “2012 yılında projelendirilen ve 2017 yılında inşaatına başlanan 20 bin metre karelik kapalı alanı ile bu tesis dünyada bir destinasyon merkezi olacaktır. Projenin hayata geçmesinde emeğe geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın Vekillerimiz, Sayın Dışişleri Bakan Yardımcımız ve Cumhurbaşkanlığımızın büyük katkıları için her birine çok teşekkür ediyoruz. Poliklinikleri, acil servisi, termal fizyoterapi kür alanlarını, kozmetoloji alanını hizmete açtık. Yataklı kısım ise inşallah en kısa zamanda hizmete açılacaktır. Bundan 10-20 yıl önce hastanın tedavi olması ve hayatta kalmasını önemsiyorduk. Ancak hastanın daha yaşanılır bir hayata sahip olması artık çok daha önem kazanmıştır. Rehabilitasyon bu noktada hastamıza gerekmektedir. Hastamız rehabilitasyon kürleri alıyorsa hayata yeniden başlangıç yapacaktır. Bu tesisimiz sağlık turizmine hizmet edecek aynı zamanda tıp eğitimi ve tıbbi gelişmelere de büyük katkı sağlayacaktır. Kozmetoloji ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp eğitimlerinin müfredata alınması ile işin uzmanları yetiştirilecektir. Bu bölgede yer alan otellerin de desteği ile bu merkezimizin şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Konuşmasında Denizli’nin tarım, sanayi gibi alanlarda üreten bir şehire olduğunu hatırlatan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan Denizli’nin aynı zamanda birçok tarihi ve doğal güzelliğine sahip bir turizm şehri olduğuna dikkat çekti. Dünyada da öne çıkan sağlık turizmi konusunda Denizli’nin potansiyelinin yüksek olduğunu hatırlatan Zolan, bu rehabilitasyon merkezinin kendileri için bir hayal olduğunu, bu hayali gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu tesisin faaliyetlerini sürdürmesinde Pamukkale Üniversitesi’nin bilgili, birikimli ve donanımlı öğretim üyelerinin önemine vurgu yapan Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılması ile şifalı termal suların bilim ile buluşturulmuş olduğunu ifade etti. Bu merkezin Türkiye ve dünyada bilinen tedavi olmak için gelmek istenen bir merkez olması temennisinde bulundu.

Açılış konuşmasında Denizli’nin bu merkezin açılmasını dört gözle beklediğini söyleyen AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Denizli geleceğinin yol haritasını termal tedavi ve sağlık turizminin önemine dikkat çekti. Denizli termal su kalitesinin oldukça yüksek olmasına rağmen sağlık turizmi alanında henüz istenilen noktada olmadığını söyleyen Ök, Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılması ile Denizli’nin bu alanda istenilen noktaya ulaşacağına olan inancını paylaştı. Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Açılışta yaptığı konuşmasında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin öncelikle şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileyen AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, İlk çağlardan günümüze bu bölgenin tedavi alanında önemli merkezlerinden biri olduğunu hatırlattı. Denizli’nin dünyaya şifa dağıtan bir merkez olduğunu hatırlattı. Hierapolisin de şifalı sularından hastaların faydalandığına dikkat çekti. Açılışı gerçekleştirilen bu merkezin o dönemden bugüne şifa dağıtma geleneğinin sürdürülmesindeki önemine vurgu yapan Özkan, merkezin tamamlanmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşmalarının ardından program ‘PAÜTERM Hizmetleri’ ve ‘Sağlık Turizminin Geleceği’ ana konularında iki ayrı oturumdan oluşan sunumlarla devam etti.

PAÜTERM Hizmetleri ana başlıklı birinci oturumda; PAÜ Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon A.D. Başkanı – PAÜTERM Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Füsun Ardıç ‘Rehabilitasyon/Balneoterapi/GETAT Uygulamaları’ adlı sunumunu, PAÜ Tıp Fakültesi Dermotoloji A.D. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Berna Şanlı ‘Kozmetoloji ve Estetik Dermatoloji Uygulamaları’ başlıklı sunumunu, Acil Tıp Öğretim Üyesi PAÜ Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Murat Seyit  ‘Acil Servis Hizmetleri’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Oturumun ikinci kısmında ise sağlık turizmin geleceği ana konusu çerçevesinde; Ticaret Bakanlığı Sağlık ve Seyahat Hizmetleri Daire Başkanı Tarık Aksoy’un ‘Sağlık Hizmeti İhracatı Stratejimiz ve Devlet Destekleri’ başlıklı sunumu, Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy’un ‘GoTürkiye Markası Altında Sağlık ve Zindelik Turizmi Destinasyon Tanıtım ve Pazarlaması’ adlı sunumu ile sürdü. Sunumların ardından heyet, tesis genelinde incelemelerde bulundu.

Tesiste gerçekleştirilen incelemelerin ardından Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Üniversite Ziyaretçi Defteri’ni imzaladı.

Pamukkale Üniversitesi Termal Rehabilitasyon Merkezi; acil servis hizmetinden kişiye özel tedavi programına, rehabilitasyon, termal tedavi ve kozmetoloji uygulamalarından hidroterapi ve termal havuzlara kadar birçok alanda sağlık hizmeti verecek.

İleri robotik rehabilitasyon uygulamaları, nörolojik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, romatolojik rehabilitasyon, geriatrik, ürojinekolojik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, denge & vestibüler rehabilitasyon, lenfödem rehabilitasyonu, kas-iskelet rehabilitasyonu, geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavileri, çamur tedavisi, medikal masaj gibi birçok alanda rehabilitasyon ve termal tedavi hizmetleri verecek olan PAÜ Termal Rehabilitasyon Merkezi, ayrıca vereceği kozmetoloji – estetik dermatoloji tedavi hizmetleri arasında saç ekimi, botoks, dolgu, iple cilt germe, estetik mezoterapi, kök hücre tedavisi – PRP, lazer epilasyon, diğer lazer tedaviler, cilt ve vücut bakımları, altın iğneli radyofrekans tedavisi ve dermatolojik kaplıca tedavileri hizmetlerini de sağlık turizmi için Denizli’yi tercih edenlerle buluşturacak.

İlgili Haberler