PAÜ’lü Yabancı Öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i Gezdi

09.12.2019

Genel anlaşmalar, Erasmus ve genel programları kapsamında farklı ülkelerden Pamukkale Üniversitesine eğitim görmeye gelen değişim programı öğrencileri, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i gezdi.

Ülke tanıtımına katkı sağlayan, öğrencilere kültürel farklılıklar ve tanıştıkları yeni kültürel değerler hakkında bilgi vermeyi amaçlayan uluslararası bir program olan ERASMUS Öğrenci Değişim Programı ile Pamukkale Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler hem Türkçeyi öğrenme hem de Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buluyor.  Bu kapsamda Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü tarafından uluslararası değişim programı öğrencileri için düzenlenen geziye katılan yaklaşık elli yabancı öğrenci Stratonikeia Antik Kentini ve Marmaris’i gezerek keyifli bir gün geçirdi.

Türk kültürü ve kültürel değerlerimiz hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen gezi programına katılan PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ’a, PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Çelikel ile Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Fatih Mehmet Demir eşlik etti. 

ERASMUS değişim programı öğrencileri için düzenlenen gezi programının ilk durağı, Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti oldu. Kazı başkanlığını, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlık destekli Stratonikeia Antik Kentini rehber eşliğinde gezen öğrenciler antik kenti yakından tanıma ve inceleme fırsatı buldu. PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Tunç Sezgin, antik kent ile ilgili yapılan kazı faaliyetleri ve günışığına çıkartılan eseler hakkında Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve öğrencilere detaylı bilgi verdi. Antik kent gezisi sonunda yorulan ve acıkan öğrenciler için hazırlanan öğle yemeği ve çay ikram edildi. ERASMUS değişim programı öğrencileri için düzenlenen gezinin son durağı ise Muğla’nın popüler ilçelerinden Marmaris oldu. Yat Limanını gezen öğrenciler Marmaris çarşısında keyifli anlar geçirdi. 

Pamukkale Üniversitesi tarafından düzenlenen gezi programı ile ilgili duygularını aktaran öğrencilerden Erasmus+ Staj programına Romanya’dan katılan, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon yüksek lisans öğrencisi Liviu Mihail Cıorecan: “Güzel bir etkinlikti. Daha önce hiç antik kentte bulunmamıştım ve bu gezi de bunun için çok güzel bir fırsattı. Bir sonraki gezi için sabırsızlanıyorum” şeklinde duygularını ifade ederken; Programa Çin’den Genel Anlaşmalar çerçevesinde katılan, Antrenörlük Eğitimi yüksek lisans öğrencisi Ren Kai Feng ise: “Hem Stratonikeia Antik Kentini hem de Türkiye'nin modern kıyılarını; Marmaris Marina’yı gezdiğimiz çok güzel bir etkinlikti. Bu etkinlikte payı olanlara, Rektör hocamıza ve PAÜ Uluslararası Ofis’e düzenledikleri gezi için çok teşekkürler. Servis edilen köfte ekmek de çok lezizdi” şeklinde memnuniyetini ifade etti. Marmaris’e hayran kaldıklarını belirten öğrenciler gezi buyunca kaydettikleri fotoğraflar ile Türkiye’ye dair anılarını ölümsüzleştirdiler.

 

 

 

 

 

İlgili Haberler