PAÜ’lü Akademisyene Doktora Tez Ödülü Verildi

27.06.2024

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi (İTBF) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rukiye Kızıltepe’nin doktora tezi, ‘Egeden Çocuk ve Travma Lisansüstü Tez Ödülü’ne layık görüldü.

PAÜ İTBF Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Rukiye Kızıltepe “Çocuk İstismarı ve İhmalinin Kuşaklararası Aktarımının Ekolojik-Etkileşimsel Model Çerçevesinde İncelenmesi” başlıklı doktora tezi ile Egeden Çocuk ve Travma Vakfı tarafından verilen Egeden Çocuk ve Travma Lisansüstü Tez Ödülü’ne layık görüldü.

Çocuk ve travma alanında özgün, üstün nitelikli ve Türkiye’de sonraki çalışmalara potansiyel katkısı olan tezlere verilen ödüle layık görülen doktora tezi ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Rukiye Kızıltepe, “İzmir'in kent merkezi ve kırsal ilçelerinde yaşayan 1102 anne-ergen çifti ile çalışmış ve çocuk istismarı ve ihmalinin kuşaklararası aktarımının yaygınlığı, annenin istismar ve ihmal geçmişi ile annenin çocuğuna yönelik istismar ve ihmal davranışları arasındaki ilişkide rol oynayan risk ve koruyucu faktörler ve annenin istismar ve ihmal geçmişinin ergenin uyum ve yeterliği üzerindeki etkisini incelemiştir. Bu çalışma ile ebeveynin istismar ve ihmal geçmişinin çocuğuna karşı sergilediği istismar ve ihmal davranışları için önemli bir risk faktörü olduğu gösterilmiş ve kent merkezi ile kırsalda da hem kuşaklar arası aktarımın yaygınlığının hem de aktarımda rol oynayan risk ve koruyucu faktörlerin farklılaştığı saptanmıştır.” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler