PAÜ’de “Türkiye ve Avrupa'da Alzheimer Hastalığına İlişkin Yaklaşımlar” Konuşuldu

21.11.2022

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) yürütücüsü olduğu REMEM projesinin kapanış toplantısı ve “Türkiye ve Avrupa’da Alzheimer Hastalığına İlişkin Yaklaşımlar” isimli panel, PAÜ Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Düzenlenen kapanış toplantısı ve panele; proje yürütücüsü olan Pamukkale Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Arzum Işıtan, Prof. Dr. Şahin Kapıkıran ve Fırat Sevgin; proje ortaklarından Kırklareli Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Evren Çağlarer, Dr. Öğr. Üyesi Gülcan İner, Doç. Dr. Soner Yeler ve Öğr. Gör. Fırat Özcan, İtalya'dan COSVITEC Societa Consortile Arl’den Aniello Gervasio, Romanya'dan Cluj Napoca Teknik Üniversitesi. Öğretim üyesi Doç. Dr. Gratelia Dana Boca, Denizli İnovasyon Derneği Başkanı Şaban Varol, Volkan Cesur, Ayşe Çakır ve İbrahim Çakır katıldı.

Projenin kapanış toplantısında panel sunumlarını; Dr. Öğr. Üyesi Evren Çağlarer moderatörlüğünde, Doç. Dr. Arzum Işıtan, Prof. Dr. Şahin Kapıkıran, Prof. Dr. Velittin Kalınkara ile projenin diğer ortaklarından olan İtalya COSVITEC Societa Consortile Arl’den Aniello Gervasio, Romanya'dan Cluj Napoca Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gratelia Dana Boca gerçekleştirdi.

Sunumların sonunda, REMEM Projesi ortağı olan tüm öğretim üyeleri ve uzmanlar Alzheimer hastaları için gündüz bakımevlerinin yaygınlaşması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını ifade ettiler.

Toplantının sonunda Alzheimer Derneği’nden Necati Çallı, bir Alzheimer hastasını konu alan “Aynadaki Yabancı” adlı tiyatro oyunundan kısa bir gösteri sundu.

Toplantı sonrası proje ortağı tüm kurumların üyeleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ensar Yeşilyurt’un da katıldığı PAÜ Havuzbaşı Restoranda düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi.

Koordinatörlüğünü Pamukkale Üniversitesinin yürüttüğü REMEM Projesi, Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklığı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen bir proje olup, Kırklareli Üniversitesi ve Denizli İnovasyon Derneği (DİDER), İtalya'dan COSVITEC Societa Consortile Arl ve Romanya'dan Cluj Napoca Teknik Üniversitesi projenin ortaklarıdır.

Çevrim içi ve mobil bir uygulama olan REMEM, hatırlatma uygulamaları kullanarak mevcut hastalığın ilerlemesini geciktirmeyi, hastalık hakkında hasta yakınlarına daha ayrıntılı bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu uygulamalar bireysel hatırlatmalar, aile video ve aile resim albümleri, günlük yaşamda bireye kişisel konfor sağlayan çeşitli zeka ve kişisel beceri oyunları modülleri içermektedir. Ayrıca REMEM projesi kapsamında demans ve Alzheimer hastalarına daha etkili hasta bakımı sağlanabilmesi ve hasta yakınlarına rehber olunabilmesi için “Hasta Yakınları için Alzheimer Bilgilendirme Kitabı” Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmıştır. Hem geliştirilen uygulama hem de hasta yakınları bilgi rehberi olarak hazırlanan kitaplar ile bu hastalığın olumsuzluklarını azaltmaya yardımcı olunması hedeflenmiştir. Proje kapsamında ayrıca, çocuklara yönelik olarak Balıkesir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sonnur Işıtan tarafından hikayelendirilen  “Hafıza Yapbozu” isimli çocuk kitabı 4 farklı dilde hazırlanmıştır.

Alzheimer ve demans hastalarının yakınları için hazırlanan uygulama ve bilgilendirme kitabı ile çocuklara Alzheimer hastalığını tanıtmayı amaçlayan “Hafıza Yapbozu” adlı hikaye kitabı,  projenin web sitesi www.remem.eu adresinden edinilebilmektedir.

İlgili Haberler