PAÜ’de “Denizli Traverten Jeoparkı ve Jeoturizm Çalıştayı’’ Başladı

24.10.2019

Denizli Traverten Jeoparkının nasıl oluşturulabileceği, nasıl bir yönetim anlayışının benimseneceği ve kurulacak traverten jeoparkının bilime, eğitime, kültüre ve alternatif turizm faaliyetlerine nasıl katkı sağlayacağının tartışılacağı “Denizli Traverten ve Jeoparkı ve Jeoturizm Çalıştayı” Pamukkale Üniversitesi Dijital Teknoloji Merkezi Hierapolis Salonunda başladı.

Çalıştayın açılışına; Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin başta olmak üzere dekanlar, kamu kurumlarından yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarından yetkililer, turizm ve yer bilimleri alanında çalışma yapan bilim insanları ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını ilk olarak Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özkul gerçekleştirdi. Konuşmasında jeopark ve jeoturizm konularının son yıllarda çeşitli toplantılarda sık sık ele alındığını hatırlatan Prof. Dr. Mehmet Özkul, iki gün sürecek çalıştayın bu türden yapılan çalışmalara katkı sağlaması temennisinde bulundu.

Açılışın ikinci konuşmacısı olan Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan ise Jeoloji Mühendisleri Odasının yaptığı çalışmaları anlatarak başladığı konuşmasında Türkiye’nin sahip olduğu jeolojik yapılar ile doğal güzellikleri açısından Dünya’da müstesna bir yere sahip olduğunu dile getirdi. Meslek Odası olarak Türkiye’deki doğal güzelliklerin korunarak turizme açılması ve jeoparkların sayısının arttırabilmesi adına çalışmalarını yürüttüklerini hatırlatan Alan, çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlaruna, sivil toplum örgütlerine teşekkürlerini iletti.

Açılışta konuşma yapan Çalıştay Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yahya Tülek, jeoparkların ülkenin jeoturizm potansiyelini harekete geçirebilmesi açısından önemine dikkat çekerken, Denizli’nin Pamukkale Travertenleri ile jeoturizm potansiyeli en yüksek illerden biri olduğunu dile getirdi.  

Açılışta konuşma yapan Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ise bacasız sanayinin önemli bir alanı olan jeopark turizm alanlarının UNESCO tarafından tescillenerek ülke turizmine kazandırılmasının önemine dikkat çekerken, mecliste jeoturizm alanında çalışmalarının olduğuna değindi. Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştayın ilk oturumu Prof. Dr. Nizamettin Kazancı’nın “UNESCO Küresel Jeopark Anlayışı” konulu sunumu ile başladı. Sunumda UNESCO’nun jeoparkların Dünya’ya tanıtılmasına önemli katkılar sağladığını hatırlatan Prof. Dr. Kazancı, Turizmin tüm Dünya’da son yıllarda güçlendiğine dikkat çekti. Türkiye’deki turizm alanlarının 2018 yılında yaklaşık 40 milyon kişi tarafından ziyaret edildiğine değinen Prof. Dr. Nizamettin Kazancı,  Denizli Traverten Jeoparkı Projesinin travertenlerin korunmasına olduğu kadar aynı zamanda bölge için bir sosyal, kültürel ve ekonomik bir yatırım olduğunu belirtti. AB ve UNESCO tarafından tescillenmiş bir jeopark alanı olmanın Dünya’ya turizm alanında açılma fırsatı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kazancı, jeopark alanı projesinin hayata geçirilmesinde yerel halktan başlayarak toplumun tüm kesimlerinin ortak hareket etmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

İki gün boyunca devam edecek Çalıştayda; Denizli Turizm Rotaları, Kula-Salihli Jeoparkı, Denizli’de Yenilikçi Turizm Anlayışı, Geçmişten Günümüze Denizli Turizmi gibi toplam 10 sunum ve bir panel düzenlenecek.  Aynı zamanda Kaklık Mağarası, Pamukkale Travertenleri, Antik Havuz Termal Kaynağı gibi jeolojik alanlara teknik geziler gerçekleştirilecek

İlgili Haberler