PAÜ Kongre Merkezinde Koronovirüs Konuşuldu

PAÜ Hüseyin Yılmaz Kongre Merkezinde Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Nida Kaçar, Doç. Dr. Selda Şimşek, idari ve akademik personel ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte Yeni Corona virüs 2019 (COVID-19) konusu detaylarıyla anlatıldı.

 

PAÜ Hastanesi Enfeksiyon AD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Sarı yaptığı sunumda şunları söyledi : Corona virüs, insan ve hayvanlarda enfeksiyona neden olur. İnsanlarda COVID-19 ile birlikte 7 tip Corona virüs enfeksiyona sebep olmaktadır. Bunlardan dördü tüm dünyada her yıl kış aylarında görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının %10-30 nedenidir. Ağır akut solunum sendromuna yol açan diğer üç tipi ise SARS-CoV, MERS-CoV ve COVID-19’dur. Bu yeni tip virüsler farklı köken ve türler arasında rekombinasyon ve mutasyonlar sonucu oluşarak hayvanlardan insanlara bulaşmıştır. SARS-CoV yarasa ve misk kedilerinden, MERS-CoV yarasa ve develerden, COVID-19’un ise yarasa ve karınca yiyen hayvandan (pangolin) insana bulaştığı düşünülmektedir. COVID-19 virüsünün SARS-CoV, MERS-CoV’dan farkı çok daha az ölümcül seyretmesidir.

29 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde deniz ürünleri ve vahşi hayvanların satıldığı pazarda dört kişide zatürre saptanması ve bu kişilerden alınan solunum yolu örneklerinin incelenmesiyle yeni bir coronovirus olan COVID-19 saptanmıştır. Çin hükümeti tarafından hemen önlemler alınmış ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil durum ilan edilmiştir.

Corona virüs nasıl bulaşır?

Hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması veya burun akıntısı ile çevreye yayılan solunum sıvılarının solunması yoluyla, ya da yüzeylere bulaşmış olan virüsün eller aracılığı ile alınıp göz, burun veya ağıza temas edilmesiyle damlacık ve temas yoluyla bulaşır.

Hastalık Belirtileri

COVID-19 enfeksiyonunun kuluçka süresi 14 gün olarak tahmin edilmektedir. En sık görülen belirtiler; yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik ve kas ağrılarıdır.

Korunma ve Tedavi

COVID-19’a karşı aşı veya ilaç bulunmamaktadır

COVID-19 dahil solunum yolu ile bulaşan tüm virüslerden korunmak için:

Sabun ve su kullanarak eller sık sık temizlenmelidir;

Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun bükülmüş dirsek içi veya mendil ile kapatılmalı, mendil kapalı çöplere atıldıktan sonra eller yıkanmalıdır;

Sağlıklı kişiler yalnızca yeni Corona virüs enfeksiyonu şüphesi olan bir kişiyle ilgileniliyorsa maske takmalı

Öksürük veya hapşırma varsa maske takılmalıdır

Maskeler sadece alkol bazlı dezenfektan veya sabun ve su ile sık sık yapılan el temizliğiyle birlikte kullanıldığında etkilidir.

Dünya Sağlık Örgütü başkanı tarafından salgının 23 Ocak ile 2 Şubat arasında zirve sonra plato yaptığı ve o zamandan beri istikrarlı bir şekilde azaldığı açıklanmıştır.

Ayrıca şu ana kadar virüsün DNA'sında önemli bir değişiklik saptanmadığını bildiren Doç. Dr. Sarı,  26 Şubat 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de tespit edilmiş COVID-19 virüs enfeksiyon vakası bulunmadığını, COVID-19 virüs enfeksiyonu ile ilgili en doğru ve güvenilir bilgilere Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü internet sayfasından ulaşılabileceğini de belirtti.

Yoğun katılımın olduğu toplantı karşılıklı soru ve cevaplarla son buldu.

             

 

 

  

     

İlgili Haberler