PAÜ Hastanesine En İyi Poster Bildirisi Ödülü

11.04.2022

PAÜ Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri tarafından yapılan bir araştırma Antalya’da yapılan 34. Ulusal Nükleer Tıp Kongresinde ödül aldı.

Nükleer Tıp Anabilim Dalımız doktorları tarafından yapılan bir araştırma Antalya’da yapılan 34. Ulusal Nükleer Tıp Kongresinde ödül aldı. Nükleer Tıp Bölümünde Prof. Dr. Doğangün YÜKSEL, Doç. Dr. Aziz GÜLTEKİN, Doç. Dr. Tarık ŞENGÖZ ve Dr. Samiye DEMİREZEN tarafından yürütülen “Proton Pompa İnhibitörleri Meckel Sintigrafisinde Premedikasyon İçin Kullanılabilir mi?” isimli deneysel çalışma jüri tarafından  en iyi Poster Bildirisi ödülüne layık görüldü. Ödülü araştırma ekibi adına Doç. Dr. Tarık ŞENGÖZ aldı. 

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Dr. Aziz GÜLTEKİN: “Meckel Divertikülü  çocukluk çağında gastrointestinal kanamaya sebep olan ve tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılan  bir hastalıktır. İnce bağırsağın  son kısmında mide dokusunun olması ve bu dokunun kanaması nedeniyle görülür. Tanısı oldukça zordur. Tanıda sintigrafi kullanılır. Sintigrafiye hazırlık için kullanılan ilacın piyasadan kaldırılması bu hastaların tanısında problemlere yol açmaktaydı. Biz de piyasada bulunan proton pompa inhibitörlerini, yerine kullanabilir miyiz diye bir hayvan çalışması planladık ve sonuçlandırdık. Bilimsel literatüre ve genel pratik uygulamalara katkısı olacağını düşündüğümüz bu çalışma jüri tarafından ödüle layık görüldü. Çok mutluyuz.”  dedi.  

PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel ise kongreye giden birçok çalışmaların ödüle layık görülerek ilimize dönmelerinden dolayı öğretim üyesi arkadaşlarımı kutluyor başarılı çalışmaların devamını diliyorum dedi.

İlgili Haberler