PAÜ Hastanesinde Sepsis Oturumu Yapıldı

06.10.2022

PAÜ Hastanesi 5. Kat Eğitim Salonunda hastanemiz ve diğer hastanelerden gelen Göz, Genel Cerrahi, Nöroloji, Enfeksiyon, Anestezi Anabilim Dalları ve Yoğun Bakım Ünitelerinin uzman ve asistanlarının yoğun katılımıyla Sepsis oturumu gerçekleştirildi.

Anestezi AD.’dan oturum hakkında şu açıklamalarda bulunuldu; Sepsisten kendimizi korumanın en iyi yolu vücudumuzda oluşabilecek enfeksiyonları önlemekten geçmektedir. Aşılanma, temiz su kullanımı, el hijyeni, hastane kaynaklı enfeksiyonların önlenmesi, güvenli doğum ve farkındalık başlıca önlemler arasında yer almaktadır. Farkındalık hayat kurtarır.

Sepsis hastalığı konusunda üç yıl önce Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından başlatılan “Farkına Var, Hayat Kurtar” kampanyası halen devam etmektedir. Bu amaçla 13 Eylül Dünya Sepsis Günü faaliyetleri çerçevesinde Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı tarafından 5 Ekim 2022 tarihinde sepsis oturumu düzenlendi.

 Denizli İli ve çevresi, ayrıca Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve asistan hekimler davet edildi. Toplantıda Epidemiyoloji ve Tanı Prof. Dr Hülya Sungurtekin, Acil Tedavi Prof. Dr Simay Karaduman ve İleri Tedavi Prof. Dr Hakan Erbay tarafından anlatıldı ve katılımcılar ile karşılıklı bilgiler tartışılarak oturuma son verildi.

İlgili Haberler