PAÜ Hastanesinde Dünya Prematüre Günü Kutlandı

17.11.2023

Prematüre bebeklerin yaşama tutunma mücadeleleri, aileleri ve kendilerinin yaşadığı zorluklara yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 17 Kasım’ da Dünya Prematüre Günü kutlanmaktadır.

PAÜ Hastanesi sergi salonunda 17 Kasım Dünya Prematüre Günü farkındalığı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan bebeklerin aileleri, prematüre doğup tarafımızca taburcu edilen çocuklar ve aileleri ile birlikte Yenidoğan ekibi, Başhekimlik, Başmüdürlük, Başhemşirelik ve birçok sağlık personeli ve hekimlerin katılımıyla kutlandı.

Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M.A. Özmert Özdemir yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi ; tüm dünyada ve ülkemizde pek çok bebek gebelik süreci tamamlanmadan, beklenen zamandan önce doğmaktadır. Gebelik döneminde anneye ve ya bebeğe bağlı sorunlar nedeni ile erken doğum görülebilir. Gebeliğin 37. haftasından önce doğan bebekler prematüre bebek olarak kabul edilir. Dünyada ve ülkemizde her 10 bebekten biri prematüre olarak doğmaktadır. Prematüre bebekler fiziksel ve sinirsel gelişimlerini tamamlamadan doğarlar. Zamanında doğan bebeklere göre daha hassaslardır ve daha sık sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Doğum ne kadar erken olursa, sağlıkla ilgili riskler de o kadar artmaktadır. Bu hassas bebeklere sevgi ve bilgi ile dokunulması, donanımlı yeni doğan yoğun bakım ünitelerin olduğu merkezlerde dünyaya gelmeleri yaşam şanslarını da artırır. Bu bebeklerin taburculuk sonrası gelişimlerinin izlenmesi de önem taşımaktadır. Prematüre bebeklerin doğumdan okul çağı ve sonrasına kadar izlemine devam edilmelidir. Bu uzun yolda ailelerine ve bebeklerle ilgilenen farklı branşlardan tüm ekip üyelerine önemli işler düşmektedir.

Başhekim Prof. Dr. Onur Birsen ise prematüre çocukların ne kadar zor koşullarda doğup büyüdüklerini ve bu zorlu yolda mücadele veren tüm ailelere ve Yenidoğan ekibine emekleri için teşekkür etti.

Sağlıklarına kavuşmuş prematüre çocuklar Cumhuriyemizin 100.yılına özel şarkı söylediler.  Hastanemizde 28 haftalık 1000 gr doğup sağlığına kavuşmuş üniversite sınavına hazırlanan Cennet Kahraman’ın büyük mücadeleler sonunda sağlıkla yaşamını sürdürebildiğini, bu süreçte emeği geçen PAÜ Yenidoğan ekibine teşekkürlerini sunarak Cumhuriyetimizin 100.yılında ülkesine faydalı bir türk genci olarak devam edeceğini belirterek prematüre gününü kutladı. Ardından Plaza binasının önünde tüm prematüre bebekler için mor balonlar uçuruldu.

İlgili Haberler