PAÜ Hastanesi’nde Dünya Diyabet Günü Kutlandı

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle PAÜ Hastanesi poliklinik girişinde düzenlenen etkinlikte hastaların kan şekerleri ölçüldü ve hastalara bilgilendirmeler yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Endokrinoloji ve Met. Bd. Başkanı Prof. Dr. Semin M.Fenkçi şu ifadelerde bulundu; 14 Kasım Dünya Diyabet Günü, insülinin keşfinde en önemli rolü oynayan Fredrick Banting’in doğum gününe atfen kutlanmaktadır. Diyabet tüm yaş gruplarını etkileyen toplumsal bir sağlık problemidir. Diyabetli bireyler, hastalıkla yaşamak ve olası komplikasyonlardan kaçınmak için sürekli tedavi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Fakat birçok diyabet hastası uygun zamanda uygun tedavi ve bakıma ulaşamamaktadır. Bazı bireyler ise diyabet olduğunun farkında olamamaktadır. 2022 Dünya Diyabet Günü için iki ayrı tema belirlenmiş durumdadır. Dünya Sağlık Örgütü temayı “Diyabet Tedavisi ve Bakımına Erişim” olarak ilan etmişken, bu alanın en önemli paydaşlarından olan Uluslararası Diyabet Federasyonu “Yarınları Korumak İçin Eğitim” temasını duyurmuştur.

Prof. Dr. Fenkçi şöyle devam etti; Diyabet hastalığına dikkat çekmek ve diyabet hakkında farkındalığı artırmak amacıyla biz de bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri kapsamında diyabet stantı kurduk. Hastalara diyabet ile ilgili bilgi verdik.  Kan şekeri ölçümleri yaptık. Broşür dağıttık. 14 Kasım dünya diyabet günü diyabetlilere, primer tedavisini ve takibini yapan doktorlara, sağlık personeline ve onların sağlık çözümüne katkı sağlayan herkese kutlu olsun dedi ve erken teşhisin önemini vurguladı.

Gün boyunca hasta ve hasta yakınlarının kan şekerlerinin ölçülmesi ve toplu fotoğraf çekilmesi ile etkinlik son buldu.

İlgili Haberler