PAÜ Hastanesi Üroloji AD Ameliyat Serisi İle Dünya Tıp Literatürüne Geçerek Büyük Başarı Elde Etti

08.10.2019

PAÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nın, yaklaşık 4 yıldır yanak içinden doku alarak yaptıkları idrar yolu (üretra) darlığı ameliyatlarındaki başarılı serileri, üroloji alanında dünyanın en önemli dergilerinden “World Journal of Urology” de yayınlandı.

Konu ile ilgili olarak, Doç.Dr. Ali Ersin Zümrütbaş “Üretra darlığı ülkemizde çok önemli bir sorun ve maalesef ülkemizde bu konu ile ilgilenen az sayıda ürolog bulunmakta. Biz de Anabilim Dalımız öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Aybek ile birlikte bu konuya olan ilgimiz nedeni ile 4 yıl önce, Hindistan’a giderek bu ameliyatların dünyada en fazla yapıldığı Kulkarmi Üroloji Merkezi’nde Prof. Dr. Sanjay Kulkarni’nin yanında eğitim almaya karar verdik. Çok verimli bir eğitim döneminden sonra, burada ameliyatları yapmaya başladık. Sonrasında Prof. Kulkarni ve bizim karşılıklı ziyaretlerimiz devam etti. İlk zamanlar ayda bir vaka yapıyorken, şu anda yıllık vaka sayımız 100’ün üzerinde. Başarılı sonuçlarımızın yurt genelinde duyulması ile birlikte, Gaziantep, Hatay, Samsun, Çorum, İzmir gibi birçok ilden kliniğimize ameliyat olmaya gelen hastalarımız var. Trafik kazası ve travma sonrası oluşan darlıklar dahil, her tür darlığı başarılı bir şekilde tedavi ediyoruz. Bizim serimizde özellikle önem verdiğimiz konu, panüretral darlıklar, yani idrar yolunun baştan sona, boylu boyunca daralması. Biz bu durumda iki yanaktan birden, toplam 16-17 cm uzunluğunda doku alarak, idrar yolunu tekrar yapıyoruz.

Bu alanda dünyada en büyük seri, bizim de eğitim aldığımız Prof. Dr. Sanjay Kulkarni ve ekibine ait. Biz 35 hasta ile dünyada bu alanda tek merkezden yayınlanan en büyük ikinci, ülkemizde ve Avrupa’da ise en büyük seriye sahibiz. 

Başarı oranımı%83, memnuniyet oranımız yaklaşık %90. Çalışmalarımızın dünya literatüründe kabul görmesi bizleri çok mutlu etti. Ülkemizde tıbbın ve ürolojinin gelişmesi adına çalışmalarımızı azimle sürdürmeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Üroloji AD. Başkanı Prof. Dr. Zafer Aybek ise bu başarıyı elde etmelerinde katkısı olan tüm ekibe Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, Dr. Öğretim Üyesi Sinan Çelen, Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Özlülerden ve Başasistan Kürşat Küçüker’e teşekkür ederek çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

 

 

 

 

İlgili Haberler