PAÜ Hastanesi Sözel Bildiri Ödülü Kazandı

PAÜ Hastanesi 28.Ulusal Neonatoloji Kongresi’nde "Emzirmeden Önce Uygulanan Çoklu Duyusal Uyarı Programının Bebeğin Emme Sürecine Etkisi başlıklı bildiri ile Yenidoğan Hemşireliği Sözel Bildiri İkincilik Ödülü aldı.

Ödülü alan Hemşire Şenay Özbek yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. “Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde izlenen bebeklerin en az hasarla sağlıklarına kavuşturulması ve topluma kazandırılmasının yegâne faktörü, hizmetin çağdaş bilgi ve bakım becerileri konusunda eğitilmiş bir ekip tarafından sunulmasıdır. Yardımcı sağlık çalışanından hemşire ve doktoruna kadar tüm yenidoğan personelinin ekip anlayışı ve özveriyle çalışması başarının anahtarıdır. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin yenidoğan/prematüre bakımına uygun altyapı ve cihazlarla donatılması yanında, bakım verenlerin tedavi hizmeti sunanların da yenidoğan için özelleşmesi gerekir. Hemşirelikte branşlaşma, hizmet içi eğitimle bilgi ve bakım becerilerinin sürekli güncellenmesi sağlık hizmetlerinin kalitesini artırarak profesyonel bir sağlık hizmeti verilmesini sağlayacaktır. Hemşireler, yenidoğan bebeklerin geçici anneleri de olsa onları doğuran, süt veren gerçek annelerinin kaygılarını azaltma, onları yüreklendirme, teselli etme, özgüvenlerini arttırma gibi bir sorumluluğu da taşırlar aynı zamanda. Sağlık çalışanları ve özgüveni desteklenmiş annelerin birlikteliği, geleceğimizi emanet edeceğimiz bu küçük yavruların mutluluğu, ülkemizin zenginliği olacaktır.”

Her yönden motivasyonumuzu hep yüksek tutmamızı sağlayan değerli hocalarım Prof. Dr. Hacer Ergin, Prof. Dr. M.A Özmert Özdemir, Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiremiz Gülay Öncel nezdinde tüm hemşire arkadaşlarıma ve desteğini hiç bir zaman eksik etmeyen PAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkan Turan, Araştırma Görevlisi Çiğdem Erdoğan’a çok teşekkür eden Özbek, Korona günlerinde ağır bir hizmet ve duygusal yük altında olan tüm sağlık çalışanlarına da teşekkürlerini sundu.           

İlgili Haberler