PAÜ Çocuk Üniversitesi Öğrencilerine Sertifikalarını Rektör Kutluhan Takdim Etti

01.07.2021

Pamukkale Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sihirli Bilim Okulu etkinlikleri ile öğrencilerle buluştu. Etkinliklerin son gününde ise Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, etkinliklere katılan çocuklara katılım sertifikalarını takdim etti.

Sihirli Bilim Okulu’nun ilk etkinlikleri 28-29-30 Haziran tarihlerinde 7-12 yaş arası 36 çocuk ile PAÜ Botanik Bahçesinde yüz yüze gerçekleştirildi. Etkinlik takvimi süresince 5 farklı alanda toplam 15 saat atölye çalışması yürütüldü. Sihirli Bilim Okulu’nun kodlama, fen, müzik, yaratıcı okuma ve drama atölyelerinde gerçekleşen çalışmalar ile çocuklara eğlenceli öğrenme ortamları sunuldu.

Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici’nin yürüttüğü Kodlama Atölyesi kapsamında kodlamaya giriş ve temel algoritma eğitimi verildi. Doç. Dr. Aslıhan Arslan Kartal eğitmenliğinde Fen Atölyesi kapsamında sihirli bilim, volkanik patlama ve kokulu taş etkinlikleri yapıldı. Dr. Öğretim Üyesi Esin Turan Güllaç’ın rehberliğinde Müzik Atölyesinde wak-a tab kullanılarak ritim çalışmaları yapıldı. Öğr. Gör. Havva Kutlu Ergür rehberliğinde Yaratıcı Okuma Atölyesinde masal ve hikâye üzerinde düşünsel okuma ve yaratıcı okuma çalışmaları gerçekleştirildi. Arş. Gör. Serkan Aytekin rehberliğinde drama atölyesinde donuk imge, pandomim ve canlandırma teknikleri ile çalışmalar yapıldı.

Merkez Müdürü Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici, Çocuk Üniversitesinin bu yıl başlangıç etkinliği olan Sihirli Bilim Okulu’nun, pandemi süreci sonrasında çocuklara yaparak yaşayarak öğrenme fırsatı sunan ortamlar sağladığını ve etkinliklere çok fazla talep olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde farklı yaş gruplarına yönelik farklı temalarla Çocuk Üniversitesi etkinliklerinin devam edeceğini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan: “Çocukların küçük yaşta bu etkinliklere üniversite içinde katılmaları aynı zamanda onları gelecekte yükseköğretimde başarılı kılmanın da güzel bir yoludur”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan konuyla ilgili verdiği demeçte şunları kaydetti: “PAÜ Çocuk Üniversitemizin çocukların üniversite ortamında bulunarak erken yaşta bilim ile tanışması, bilim okuryazarlığı edinmesi, bilimsel düşünme, sorgulama, eleştirel düşünme becerileri kazanması ve sanatı farklı kollarıyla tanıması için fırsat veren etkinliklerden biri olan Sihirli Bilim Okulu etkinlikleri ile kodlama, fen, müzik, yaratıcı okuma ve drama atölyelerinde gerçekleşen çalışmalar sayesinde çocuklarımıza eğlenceli öğrenme ortamları sunuldu. Farklı alanlarda toplamda 15 saat atölye çalışması yürütülen Sihirli Bilim Okulu etkinliklerimiz aynı zamanda çocuklarımızın küçük yaşta bu etkinliklere üniversite içinde katılmaları ve onları gelecekte yükseköğretimde başarılı kılmanın da güzel bir yoludur. Çocuklarımıza olan başlıca sorumluluklarımız arasında milli ve evrensel değerleri benimsetmek, bilimsel yöntemler, etkinlikler ve projeler üreterek çocukları merak edip keşfetmeye yönlendirmek, doğaya, çevreye, topluma, sanata duyarlı, yaratıcı, girişimci bireyler yetiştirmek olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda, çocuk üniversiteleri örgün eğitime destek ve katkı sağlayan çok önemli bir kuvvettir. PAÜ Çocuk Üniversitesi; eğitim programlarına katılan çocuklarımızı, gençlerimizi üniversite çatısı altında bilim ve bilim insanlarıyla, sanat ve sanatçılarla karşılaştırmak ve kendi yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamak,  sevecekleri mesleği keşfetmeleri ve özgüvenli mutlu bireyler olmalarını sağlamanın peşindedir. Sihirli Bilim Okulu etkinliklerinin planlanması ve gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici hocamız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemizi çok sayıda çocukla buluşturan ve onların hayatına dokunmamıza destek olacak bu etkinliklere yoğun katılımları sebebiyle geleceğimiz olan çocuklarımıza, ailelerine ve değerli misafirlerimize de ayrıca teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

Çocuklar Bilimle, Sanatla ve Oyunlarla Dolu Dolu Üç Gün Geçirdi

Etkinliklerin son gününde PAÜ Botanik Bahçesi’nde gerçekleşen sertifika takdim törenine Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar ve Prof. Dr. İbrahim Kısaç, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu, Pamukkale Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici ile birlikte öğretim üyeleri ve Sihirli Bilim Okulu öğrencileri ve aileleri katıldı.

Bilimle, sanatla ve oyunlarla dolu dolu üç gün geçiren çocuklar, sertifika töreninde sergiledikleri müzik dinletisi ve dans koreografisi ile davetlilerden büyük beğeni aldı.

Gerçekleştirilen sertifika töreninde PAÜ Çocuk Üniversitesi Sihirli Bilim Okulu etkinliklerine katılan çocuklara sertifikaları Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar ve Prof. Dr. İbrahim Kısaç, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu ve Doç. Dr. Fatma Taşkın Ekici tarafından takdim edildi. Günün anısına çekilen hatıra fotoğraflarının ardından tören sona erdi.

İlgili Haberler