Pamukkale Üniversitesi 7. Ulusal Kataliz Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapıyor

11.09.2018

Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü ve Kataliz Derneği iş birliği ile düzenlenen 7. Ulusal Kataliz Kongresi, PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı.

Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde, Pamukkale Üniversitesi ve Kataliz Derneği iş birliği ile düzenlenen 7. Ulusal Kataliz Kongresi başladı. 9-12 Eylül 2018 tarihleri arasında PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam edecek bilimsel oturumlarda, yerli ve yabancı alanında ünlü  bilim insanlarınca poster sunumları ve sözlü bildiriler sunulacak.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, “Ulusal Kataliz Kongreleri, Kataliz Derneği'nin resmi etkinliği olarak iki yılda bir düzenlenmektedir. Bu yıl Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde yedincisi düzenlenen bu etkinlik; petrokimyasal rafinasyon süreçlerinden, yenilenebilir enerji uygulamalarına; çevre dostu katalitik uygulamalardan, biyokatalitik   uygulamalara kadar geniş bir yelpazedeki çalışmalar ve bunun dışındaki diğer katalitik süreçlerde ilgili araştırmalar yapan bilim insanları ve sanayi kuruluşlarının katılımları ile gerçekleştirilecektir. Kongrenin amacı ulusal düzeyde endüstride ve üniversitelerde kataliz ve katalitik prosesler konularında çalışan bilim adamlarının ve araştırmacıların bir araya getirilmesi ve kataliz alanındaki son gelişmelerin paylaşılmasıdır. Kongre programında, 4  davetli konuşmacı, 39 sözlü sunum ve 20 poster sunumu yer almaktadır. Davetli konuşmacılarımız ODTÜ’den  Prof. Dr. Saim Özkar, Hollanda Utrecht Üniversitesi’nden Prof. Dr. Krijin de Jong, Fransa Rennes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Pierre Dixneuff ve İspanya Basque Country Üniversitesi’nden Prof. Dr. Iker Aguirrezabal'dır. Kongre programımızda yer alan sözlü sunumlar toplam 11 oturumda gerçekleştirilecek olup, Surface Science and Catalysis, kısa adı EFCATS olan, Avrupa Kataliz Topluluğu Federasyonu her yıl bir ülkeden desteklediği genç araştırıcıları belirleme programı, Homogenius Catalysis, Advances in Catalysis ve Applied Catalysis bölümlerinden oluşmaktadır. Kongrenin; yalnızca sunumların izlendiği tartışmaların yaşandığı bir ortamdan ziyade yeni çalışmalara zemin hazırlayacak ortaklıkların kurulduğu, ulusal ve uluslararası yeni projelerin konuşulduğu ve yeni ortakların kazanılmasına fırsat verildiği bir kongre olmasını diliyorum.'' diyerek görüşlerini ifade etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan’ın ardından konuşmasını yapan Boğaziçi Üniversitesi Öğr. Üyesi ve Kataliz Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeynep İlsen Önsan, “ Kataliz Derneği olarak 2006 yılından bu yana iki senede bir olmak üzere 7 kataliz  kongresi, diğer yıllarda da 6 kez yaz okulu düzenledik.  Denizli Pamukkale Üniversitesi’nin doğayla iç içe güzel kampüsünde, böylesi bir bilimsel faaliyetin katılımcılara büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Herkes için verimli bir kongre olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, ODTÜ Öğr. Üyesi Prof. Dr. Saim Özkar tarafından açılış sunumu gerçekleştirildi.  Kongre boyunca  “sürdürülebilir enerji ve alternatif yakıtlar için katalizörler, çevre dostu katalitik prosesler, hava/su kirliliği kontrolünde katalitik metotlar, yenilenebilir kaynakların dönüşümü, elektrokimyasal ve fotokimyasal katalizörler, kömüre dayalı kimyasallar için katalizörler, petrol rafinasyonu ve petrokimyada yeni katalitik yaklaşımlar, zeolitler ve mezo gözenekli katalitik malzemeler, katalitik membranlar ve nano-yapılı katalizörler, oksidasyon katalizörleri, hidrojenasyon katalizörleri, hidroformilasyon katalizörleri, biyokatalizörler” konularını kapsayan sözlü bildiriler ve poster sunumları katılımcılarla paylaşılacaktır.

Kongrenin son günü katılımcılar Laodikya, Teleferik-Bağbaşı Yaylası ve Pamukkale’yi gezerek Denizli ve çevresini yakından tanıma fırsatı bulacak.


İlgili Haberler