Omurilik Felçlilerine Umut Oldu

Pamukkale Üniversitesi Algoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses, omurilik hastası bireylerin tedavisi için dünyada 6 noktada uygulanan tedaviyi Türkiye’de başlattı.

Pamukkale Üniversitesi Algoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses, omurilik felçlilerinin yeniden yürüyebilmesi için Türkiye’de çığır açacak bir uygulamaya başladı. Dünyada 6 farklı merkezde uygulanan pil tedavisi, Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses öncülüğünde Türkiye’de ilk kez hayata geçirildi.

Felç geçiren engelli bireylerin omuriliklerine ameliyatla yürüyüş pili yerleştiren Prof. Dr. Gürses, Türkiye’deki hastaların ayağa kalkabilmesi için de umut oldu. 2 yıldır bedensel engelli olan 45 yaşındaki Atilla Atilla, daha önce ayaklarını hareket ettiremediğini, tedaviden sonra ise ayağa kalkmaya başladığını söyledi. Tedavi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses, omurilik felcinin yaşam konforunu oldukça düşüren bir hastalık olduğunu ve bu hastaların hayatlarının büyük bir bölümünü tekerlekli sandalyeye mahkum geçirdiğini söyledi. Prof. Dr. Gürses, bu hastalıkla ilgili önemli bir çalışma yürüttüklerini ve Türkiye’de ilk olarak pil tedavisini başlattıklarını kaydetti. Prof. Dr. Gürses, Hastaların omuriliklerine yerleştirilen pil sayesinde, omuriliğe elektriksel uyarılar verildiğini, bu uyarıların sinir sistemini harekete geçirip engelli bireylerin tekrar yürümesini sağladığını dile getirdi.

“Hastalar İçin Müthiş Bir Destek”

Tedavi sayesinde omurilik felci geçiren kişilerin sağlığına kavuşabileceğini ifade eden Prof. Dr. Gürses, “Artık omuriliğe yerleştirilen pillerle, bu hastaların tekrar ayağa kalkmasını sağlıyoruz. Bu şekildeki tedaviyle bir hastamız artık yürüyebiliyor. Dünyada sadece 6 merkezde yapılan bir tedavi. Ülkemizde biz ilk uygulamasını gerçekleştirdik. Omurilik gerçekten hem elektrik hem de kimyasal olarak çalışan ve ritim sağlayan bir sinir yapısı. Bu pil tedavisi tamamen doğru bir yaklaşım. Bu hastalar için de müthiş bir destek sağlıyor. Pil tedavisi hastaların yeniden yürümesinin yanında, idrar ve tuvalet kontrollerinin yeniden sağlanmasıyla yaşam konforlarının son derece olumlu etkileyen bir tedavi yöntemi” dedi.

“Hastalar İçin Çok Buyuk Umut”

Prof. Dr. Gürses, 2 yıllık bir ön fizik tedavisinin ardından pil tedavisini uygulanabileceğini, tedavinin bütün hastalarda yüzde yüz başarılı olma garantisinin bulunmadığını belirterek, “Her hastanın hasar düzeyi birbirinden farklıdır. Bütün hastalar için çok büyük bir umut ama tedavi için hastanın durumuna göre karar verilmelidir. Çok yakın bir süreçte çok sayıda hastaya erişmemizi sağlayacağını düşünüyorum. Hastaları, hayatlarını tekerlekli sandalyeye mahkum geçirmekten, günlük hayatlarına, sosyal yaşamlarına hatta işlerine geri dönmeyi sağlayacak çok büyük bir tedavi yaklaşımı olduğunu paylaşmak isterim” diye konuştu.

6 Ay Sonra Koşmayı Hedefliyor

Türkiye’de ilk kez pil tedavisi yöntemi uygulanan Atilla Atilla (45), 2 yıldır tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğunu belirterek, “Ameliyatla omuriliğime pil takıldı. 2 aydır tedavi görüyorum. Eskiden ayaklarını kımıldatamıyordum. Şimdi ayağa kalkabiliyorum. Güçlükle de olsa adım atmaya başladım. Fizik tedavim de devam ediyor. Doktorum 1 yıl sonra ayağa kalkabileceğimi söyledi. Ancak ben bu konuda çok azimliyim. 6 ay sonra ayağa kalkmayı hedefliyorum. Tekerlekli sandalyeden kurtulup özgürce koşmak istiyorum” diye konuştu.

İlgili Haberler